Suojamaskikohu syvenee – Tiina Jylhä ja Onni Sarmaste joutuivat molemmat poliisin syyniin
Kauneusyrittäjä Tiina Jylhä ja liikemies Onni Sarmaste ovat joutuneet suuren kohun keskelle tekemistään suojamaskikaupoista. He ovat molemmat poliisin tutkintatoimien kohteena.
Huoltovarmuuskeskus (HVK) on tehnyt poliisille tutkintapyynnön Onni Sarmasteen yhtiöstä LDN Legal Partners. Kyseessä on petosepäily.
Kauppasumma 4 980 000 euroa on maksettu Sarmasteen yhtiölle kokonaan. Suojainvälineistä tuli Suomeen arvoltaan kolmannes tilatuista tuotteista, ja lastissa oli virhe myös laadussa.
HVK on ryhtynyt kaupan osittaiseen purkuun ja vaatii suorituksen palauttamista toimittamatta jääneen tavaran osalta sekä hinnanalennusta virheellisen tavaran perusteella.
Tiina Jylhän The Look Medical Care OÜ -yhtiölle HVK on esittänyt kaupan purkuilmoituksen ja palautusvaatimuksen jo maksetun kauppahinnan osalta. Jylhän yhtiön laskuttama hinta oli yhteensä noin 5,4 miljoonaa euroa, ja siitä oli ennakkoon maksettu 2,6 miljoonaa euroa. Jylhälle maksetut varat on jäädytetty.
HVK perustelee toimiaan ennakoidulla sopimusrikkomuksella. Jylhän yhtiötä epäillään rahanpesusta ja sen väitetään markkinoineen tuotteitaan väärennetyllä tuotesertifikaatilla.
Poliisi vahvistaa
Rikostarkastaja Markku Ranta-aho vahvisti Iltalehdelle, että tutkintapyyntöjä on tullut kaksi, joista toinen on HVK:n ja toinen yksityishenkilön tekemä.
– Asiaa selvitetään ja sen perusteella katsotaan, onko asiassa syytä epäillä rikosta. Selvityksen keskiössä on HVK:n ja tavarantoimittajien tekemien sopimusten sisältö ja se, vastaako toimitus näiden sopimusten sisältöä, Ranta-aho kertoi Iltalehdelle.
Esiselvitys tarkoittaa sitä, että poliisi selvittää, onko asiassa syytä epäillä rikosta eli onko asiasta tarpeellista käynnistää esitutkinta.
Lue lisää: Kauneusyrittäjä Tiina Jylhä keskellä outoa suojamaskikohua – syyttää pikavippiliikemiestä kavalluksesta
Seiska: Pikavippiyrittäjä Sarmaste osti heti maskirahat saatuaan puolen miljoonan Bentleyn ja öky-Porschen!
LUE MYÖS:
- Huh! Kaisa Mäkäräisellä valtava eläkepotti
- Jenni Poikelus ja Köpi Kallio bongattiin yhdessä suloisessa puuhassa
- Ensimmäinen TTK-pudotus kuohuttaa – ”Ei Uniikki nyt näin huono ollut”
- KS: Seppo Hovi, 79, jäi leskeksi – löysi uuden kumppanin ja jätti Helsingin
- Krista Tervolta iso ilmoitus: vaihtoi nimeään!
- Martina Aitolehti tyrmättiin – Esko Eerikäinen laukoi suorat sanat julkkisottelusta
- Onko tässä uusi James Bond? Nimi paljastui vahingossa
- Kohukäänne! IL: Milan Jaff paljasti täysin uutta tietoa karkotuksestaan
- Pamela Anderson avautuu järkyttävästä diagnoosistaan: “Kuolemantuomio”
- Matias Petäistö yltyy nimittelemään Archie Cruzia
- Olivia Oraksen kuolinsyy selvisi – somevaikuttajan vanhemmat tekivät rikosilmoituksen
- Martina Aitolehti tyrmättiin – Esko Eerikäinen laukoi suorat sanat julkkisottelusta
- Susanna Penttilältä järkyttävä paljastus panobussista
- Kohukäänne! IL: Milan Jaff paljasti täysin uutta tietoa karkotuksestaan
- KS: Seppo Hovi, 79, jäi leskeksi – löysi uuden kumppanin ja jätti Helsingin
- Pamela Anderson avautuu järkyttävästä diagnoosistaan: “Kuolemantuomio”
- Ensimmäinen TTK-pudotus kuohuttaa – ”Ei Uniikki nyt näin huono ollut”
- Nyt puhuu Olivia Oraksen Johanna-äiti
- Totuus Sofia Belórfin ökyarjesta julki
- Jenni Poikelukselta paljastus vauvan nimestä: ”Se vaan tuli jostain”