Tony Halmeen kadonnut biisi löytyi – raju avautuminen lapsuudesta!
Tony ”Viikinki” Halme (1963 – 2010) oli koko kansan tuntema ammattilaisnyrkkeilijä ja showpainija sekä perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu.
Vaatimattomista oloista lähtenyt Halme nousi peräänantamattomuuden ja kovan työnteon ansiosta yhdeksi Suomen tunnetuimmista julkkiksista, joka myös kirjoitti useita kirjoja, esiintyi elokuvissa sekä televisiossa ja julkaisi musiikkialbumin.
Metropoli.net on saanut haltuunsa Viikingin viimeiseksi jääneen singlen ”Isätön poika”, jonka mies sanoitti itse. Halme käy kappaleessa läpi rajuin ottein ja sanoja säästämättä suhdettaan isäänsä. Halme aloittaa omaelämäkerrallisen ja hyvin henkilökohtaisen kappaleen rankalla tavalla:
Istun tässä syntymätodistus kädessä
Joka väittää että on mulla ollut isä jossain läsnä
Kun maailmaan synnyin
Mä synnyin kummankaan tahtomatta
Sen jälkeen ei äijää näkynyt
Saatanan munaton paska!
Halme setvii kappaleessa myös suhdettaan julkisuuteen sekä Suomen yhteiskuntaan.
Suurelta yleisöltä huomiotta jäänyt single on todellinen keräilyharvinaisuus, koska sitä ei löydy miehen levyltä eikä sitä voi ostaa enää mistään. Singlestä julkaistiin vain pieni painos.
Kuuntele alta rankka biisi!
LUE MYÖS:
- Danny täytti vuosia – Helmin käytös ihmetyttää
- Sara Sieppi ja Pyry-rakas: Synttäriökyilyä
- Salkkareiden shokkikäänne: Ismo jättää Pihlajakadun
- Vau! Alexander Stubb poseeraa Hollywoodin supertähden kanssa
- Suvi Pitkänen haukkuu Suomen: ”Toksinen maa”
- Asiantuntijalta jäätävä arvio Williamin ja Harryn suhteesta: ”Tilanne on muuttunut…”
- Kasinorakastajan blogi: Rahajunan paluu ja tuliset chilit!
- Rillimiljonäärin ex-vaimolta karuja väitteitä Sofia Belórfista: ”Laboratoriotimantteja ja feikkejä Birkineitä”
- Mette-Maritin Marius-pojan oikeusjupakassa shokkikäänne
- Martina Aitolehti paljastaa: Esko ei ole koskaan maksanut elatusmaksuja