"Leijuva bussi" – loppu liikenneruuhkille!
Kiinassa kehitetty uskomaton ”leijuva bussi” voi kuljettaa 1200 henkilöä ja se todellakin tekee lopun liikenneruuhkista. Bussi pystyy liikkumaan autojen yllä tavallisilla teillä, jolloin autot voivat kulkea sen ali.
Nerokkaan keksinnön liikkuva pienoismalli esiteltiin Pekingissä Kiinassa kansainvälisillä huipputekniikan messuilla viime viikonloppuna. Bussi on myös suunniteltu Kiinassa, jossa liikenneruuhkat ovat tunnetusti todella ongelmallisia.
Kehitteillä olevan ”leijuvan bussin” tarkoitus on hyödyntää teillä oleva rajattu tila paremmin ja näin auttaa ruuhkien vähentämisessä. Tämän futuristisen ajoneuvon on myös suunniteltu säästävän kuluja merkittävästi. Projektista vastuussa oleva insiööri Bai Zhiming kertoi, että bussia voi verrata suuren kantokykynsä vuoksi metroon, mutta sen rakentaminen maksaa vain viidesosan metron hinnasta.
Koekäyttö on tarkoitus aloittaa vuoden 2016 loppupuoliskolla Kiinan Qinhuangdaossa. Katso alta video tulevaisuuden leijuvasta bussista!
https://www.youtube.com/watch?v=8HkXs_vjAaM
Lähde: Mirror
LUE MYÖS:
- Verottaja hakee Duudsoneista tutun Jukka Hildénin yritystä konkurssiin
- Huh! Kaisa Mäkäräisellä valtava eläkepotti
- Jenni Poikelus ja Köpi Kallio bongattiin yhdessä suloisessa puuhassa
- Ensimmäinen TTK-pudotus kuohuttaa – ”Ei Uniikki nyt näin huono ollut”
- KS: Seppo Hovi, 79, jäi leskeksi – löysi uuden kumppanin ja jätti Helsingin
- Krista Tervolta iso ilmoitus: vaihtoi nimeään!
- Martina Aitolehti tyrmättiin – Esko Eerikäinen laukoi suorat sanat julkkisottelusta
- Onko tässä uusi James Bond? Nimi paljastui vahingossa
- Kohukäänne! IL: Milan Jaff paljasti täysin uutta tietoa karkotuksestaan
- Pamela Anderson avautuu järkyttävästä diagnoosistaan: “Kuolemantuomio”