Neljä peliä myi kultaa

Playstation 2 -pelit Need for Speed, Singstar Abba, NHL 09, sekä PC-peli Spore ovat ylittäneet tällä viikolla kultarajan.
Marraskuun pelihittisade jatkuu lumimyrskyn tavoin. Kymmenen tuhannen kappaleen myyneitä kultapelejä kirjattiin tällä viikolla neljälle pelille. Need For Speed Undercover kurvasi pelimarkkinoille marraskuun puolivälissä ja nappasi kultaa heti julkaisuviikolla PlayStation2 -versiollaan. Ajopelien kuningas tarjoaa tänä syksynä jännittävän matkan alamaailman pyörteisiin. Kannukset ja katu-uskottavuus hankitaan tietenkin kisaamalla.
###
– Need For Speed -sarja palaa Undercoverin myötä takaisin juurilleen. Peli on täynnä vauhtia ja vaarallisia tilanteita – mikä tekee siitä yhden syksyn halutuimmista peleistä, kertoo Electronic Artsin Marketing Executive Minna Lahti.
Popin legendat saapuivat viime viikolla PlayStationille, kun SingStar ABBA julkaistiin PlayStation2:lle ja 3:lle. PlayStation2:n versio myi heti julkaisuviikolla kultaa.
– SingStar-laulupelit ovat olleet valtava myyntimenestys ympäri maailmaa. Suomessa SingStar-sarjaa on myyty jo yli 250 000 kappaletta. Tänä jouluna tullaan hoilaamaan kaikkien aikojen legendaarisimpia pop-kappaleita – ”Mamma Miaa”, ”Waterloota”, ”Dancing Queenia” ja muita ABBA-suosikkeja. SingStar ABBA on bileiden ehdoton valinta ja se saa kaikki ikäryhmät taatusti mukaansa, riemuitsee Suman Rath Nordisk Filmiltä.
Suomalaiset ovat tunnetusti urheilu- ja etenkin jääkiekkohullua kansaa ja se näkyy myös pelimyynneissä. NHL 09 -peli myi kultaa heti julkaisupäivänään niin Xbox360-, PlayStation3- kuin PlayStation2-versioina. Viime viikon PlayStation2-versio täydensi odotetusti kolmikon.
– NHL09 on eittämättä tämän syksyn kuumin urheilupeli. Se nousi myyntitilastojen kärkeen heti lanseerauksessa kaikilla alustoilla, Electronic Artsin Minna Lahti jatkaa.
Virallisen listan kärkitiloilla viihtynyt Spore ilmestyi syyskuussa PC- ja Mac-formaateille ja on siitä lähtien myynyt tasaisen varmasti. Huippusuositun The Sims -pelisarjan kehittäjän jumalpeli tarjoaa uudenlaisia pelikokemuksia kaikenikäisille.
– Spore on kuin oma universumi. Matka alkulimasta avaruuteen on jännittävä ja täynnä seikkailuja. Se kiinnostaa kaikenikäisiä – mikä näkyy myös myynneissä. Ennakkoluuloton Spore nappasi kultaa alta aikayksikön, iloitsee Minna Lahti kultapelisateessaan.
Suomen peliohjelmisto- ja multimediayhdistys FIGMA ry:n jäseniä ovat Activision-Blizzard, AMO, Atari, Electronic Arts, K E Media, Microsoft, Nordisk Film, PAN Vision, PLAN 1, Sony Computer Entertainment Europe ja Warner Bros.
FIGMA julkaisee Suomen virallista listaa. Suomen suosituimpien pelien lista julkaistaan kahden viikon välein. FIGMA julkaisee jäsentensä pelimyyntitilastot kolmen kuukauden välein.
Pelilista ja myyntitilastot löydät osoitteesta: www.figma.fi
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kohumissi Sarah Dzafcen kimppuun hyökättiin
- Helmi Loukasmäki paljastaa vihdoin välit Dannyyn: ”Olemme…”
- Missikohu syvenee: Sunneva Sjögren lähettää tiukat terveiset kohumissi Sarah Dzafcelle
- Simo Frangénin lapselle Frans Frangénille rikostuomio
- Uusi käänne Miss Suomi -kohussa – Sarah Dzafce teki tutkintapyynnön poliisille
- IS: Remu Aaltonen liikkuu nykyisin rollaattorilla – ”Nuppi skulaa, kroppa tulee jäljessä”
- Vau mikä kesäkolli! Sami Uotila aiheuttaa sydämentykytystä ilman paitaa
- Tanssii tähtien kanssa -ohjelman kulisseissa kuohuu – katsojien suosikki ottaa hatkat
- Simo Frangénin ja Rosa Meriläisen lapsi Frans: ”En ole poika”
- Karu paljastus Haakonin ja Mette-Maritin avioliitosta: ”Jos avioliitto päättyisi”
- Tanssii tähtien kanssa -ohjelman kulisseissa kuohuu – katsojien suosikki ottaa hatkat
- Simo Frangénin ja Rosa Meriläisen lapsi Frans: ”En ole poika”
- Simo Frangénin lapselle Frans Frangénille rikostuomio
- Karu paljastus Haakonin ja Mette-Maritin avioliitosta: ”Jos avioliitto päättyisi”
- Alexander Stubbin saunakuva nousi puheenaiheeksi
- Vau mikä kesäkolli! Sami Uotila aiheuttaa sydämentykytystä ilman paitaa
- Draamaa Salkkarien kulisseissa: Aki Nikkisen rooli meni uusiksi
- IS: Remu Aaltonen liikkuu nykyisin rollaattorilla – ”Nuppi skulaa, kroppa tulee jäljessä”