Ahti avautuu Sannin kanssa syntyneestä riidasta: ”Mua vitutti niin paljon se, että…”
Suomalaisen viihdemaailman puhutuimpiin suhdekuvioihin lukeutui viime vuonna Shirly Karvisen ja räppäri Ahdin eli Ahti Peltosen romanssi.
Shirly seurusteli aiemmin artisti Sannin eli Sanni Kurkisuon kanssa. Parin erosta ei kuitenkaan ollut kerrottu julkisuuteen, kun Seiska julkaisi kesällä 2025 Ruisrockissa otettuja kuvia, joissa Shirly ja Ahti suutelivat ja halailivat toisiaan.
Kuvien ilmestymisen jälkeen Shirly ja Sanni kertoivat sosiaalisessa mediassa, että heidän suhteensa oli päättynyt jo jonkin aikaa aiemmin.
Suhdekuvio sai uuden käänteen 20. maaliskuuta, kun Sanni julkaisi kappaleensa Sinä ja se poitsu. Musiikkipiireissä laulun tulkittiin sisältävän suoran piikin Ahdille.
Ahti ei jäänyt tilanteessa toimettomaksi, vaan julkaisi viikkoa myöhemmin, 27. maaliskuuta, oman Poitsu-kappaleensa. Siinä räppäri käsittelee elämäänsä vaikeasta lapsuudesta nykyhetkeen ja mainitsee myös Disney-prinsessaa muistuttavan naisen. Viittauksen on arveltu tarkoittavan vuoden 2016 Miss Suomea Shirly Karvista.
Ahti kertoo suoraan, mikä sai hänet raivostumaan
Syyskuussa Ahti avasi tapahtumien taustoja Sijoituskästi-podcastissa. Haastattelussa hän kertoi elämäntarinastaan ja matkastaan vaikeista lapsuusvuosista menestyväksi artistiksi.
Puheeksi nousi myös paljon huomiota herättänyt kappaleiden välinen sanailu. Ahti myönsi, että hänen vastauksensa taustalla oli huomattavasti enemmän kuin pelkkä halu tehdä uutta musiikkia.
Räppäri koki, että Sanni oli käyttänyt julkisuudessa vellonutta suhdekohua oman musiikkinsa markkinointiin.
– Mua vitutti niin paljon se, että koko ajan jengi kuvaa ja sä oot jossain lehdessä, etkä oo kertonut mistään sun mahdollisesta parisuhteesta ja sä oot ihme limbossa koko ajan. Mun mielestä tosi selkeesti tää toinen artisti näki siinä paikan, miten saa lisäarvoa omalle comeback-biisilleen, Ahti huokaa suositussa podcastissa.
Ahti paljasti myös saaneensa tietää Sannin kappaleesta jo ennen sen virallista julkaisua. Hänen mukaansa tieto laulusta oli vuotanut hänelle levy-yhtiön sisältä.
Vastaisku syntyi vain tunnissa
Ahti kertoo tunnistaneensa itsensä Sannin kappaleesta. Tilanne ärsytti häntä erityisesti siksi, että hänen yksityiselämänsä oli jo valmiiksi jatkuvan julkisen kiinnostuksen kohteena.
Lopulta räppäri päätti vastata omalla musiikillaan.
– Siinä kohtaa oli jotenkin kyrpiintynyt, että koko ajan jostain suunnasta joku koittaa repii sun selkänahasta jotain. Niin siinä kohtaa oli silleen, että katotaan sitten. Jos sä voit tehdä näin, niin se on mulle sellainen oikeutus, että nyt mä kerron sulle, mitä mieltä mä oon tosta toiminnasta, linjaa Ahti.
Ahdin mukaan Poitsu-kappaleen kirjoittamiseen kului vain tunti. Alkuperäinen suunnitelma oli julkaista laulu jopa ennen Sannin kappaletta.
Suunnitelma ei kuitenkaan toteutunut, sillä artistit toimivat saman levy-yhtiön alaisuudessa. Julkaisujärjestyksestä jouduttiin siksi keskustelemaan levy-yhtiön edustajien kanssa.
– Mä ajattelin, että mä julkaisen sen jo maanantaina pihalle ennen sen toisen artistin biisiä. Mutta kun levy-yhtiön sisällä on kaksi artistia, niin pitää vähän miettiä, enhän mä voi tehdä noin heidän mielestään. Me käytiin toi keskustelu, ja olin silleen, että ihan sama, annetaan ton biisin tulla ja sitten mä julkaisen ton. Sitten toi koko homma on taputeltu, Ahti valottaa.
Lähde: Seiska
LUE MYÖS:
- Ahti avautuu Sannin kanssa syntyneestä riidasta: ”Mua vitutti niin paljon se, että…”
- Janne Saarinen tunnustaa: ”Olen aivan ihastunut”
- TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka purkaa pettymystään: ”Onkos tämä nyt reilua”
- Kastanja Rauhala ja Jaakko Parkkali taas yhdessä: ”Erittäin lähekkäin”
- Veronica Verho teki uskomattoman muodonmuutoksen!
- Joel Harkimo tekee paljastuksia uutuuskirjassa: Avautuu Hjalliksen ja Leena Harkimon erosta
- Jethro Rostedt otti hatkat – perhe jäi Espanjaan!
- TTK-fanit raivoissaan: ”Vääryys”
- Jenni Poikelus vauvatreffeillä – huhut välirikosta saivat uuden käänteen
- Wilma Heltelältä ihana perheuutinen!
- Kastanja Rauhala ja Jaakko Parkkali taas yhdessä: ”Erittäin lähekkäin”
- Wilma Heltelältä ihana perheuutinen!
- Veronica Verho teki uskomattoman muodonmuutoksen!
- Joel Harkimo tekee paljastuksia uutuuskirjassa: Avautuu Hjalliksen ja Leena Harkimon erosta
- Jenni Poikelus vauvatreffeillä – huhut välirikosta saivat uuden käänteen
- Mikko Leppilammelta itkuinen avautuminen: ”En voi jatkaa näin”
- Jethro Rostedt otti hatkat – perhe jäi Espanjaan!
- Sara Siepiltä riipaiseva avautuminen
- TTK-fanit raivoissaan: ”Vääryys”
- Veronica Verho avautuu vaikeasta tilanteesta Juhani Koskisen kanssa: ”Loukussa”