Helena Koivulle tuomio käräjillä
Varsinais-Suomen käräjäoikeudessa puitiin tiistaina 21. lokakuuta Helena Koivun rikossyytteitä, joiden takana olivat hänen ex-miehensä Mikko Koivu sekä tämän uusi vaimo Natalie Koivu.
Helenaa syytettiin kotirauhan häiritsemisestä, salakatselusta ja varkaudesta.
Helena kuitenkin kiisti syytteet.
Käräjäoikeus on nyt antanut tuomion, jonka mukaan Helena syyllistyi kotirauhan häiritsemiseen ja salakatseluun.
Varkaussyyte sentään hylättiin.
Tuomio ei vielä ole lainvoimainen.
Käräjäoikeus perusteli salakatselutuomiota sillä perusteella, että kyseessä oli Kakskerran huvila, jonka omistussuhteet olivat riitaisat, joten ainakin Mikko Koivulle kyseessä oli kotisuojan piiriin kuuluva paikka.
Käräjäoikeus toteaa, että Helena Koivun on täytynyt olla selvillä siitä, etteivät Mikko ja Natalie Koivu halua olla kuvaamisen kohteena.
Kuvaaminen on siten ollut oikeudetonta, mikä Helena Koivun olisi oikeuden mukaan myös täytynyt käsittää.
Käräjäoikeus ei uskonut Helenan väitteitä siitä, ettei hän soittanut Kakskerran tiloissa musiikkia häiritsevällä tavalla.
Oikeus kallistuikin Mikon kertomukseen siitä, että juuri Helena oli soittanut musiikkia.
Käräjäoikeus toteaa, että Mikko Koivu on uskottavasti kertonut havainneensa matkapuhelimensa sovelluksesta, että Helena Koivu soittaa musiikkia.
Käräjäoikeuden mukaan ei ole jäänyt varteenotettavaa epäilyä siitä, että musiikin soittaja on ollut Helena Koivu.
Syytteistä vakavin – varkaus – kaatui kuitenkin näytön puutteeseen.
Käräjäoikeus piti Mikko Koivun kertomusta kadonneesta kaiuttimesta sinänsä uskottavana, mutta kertomus jäi ylimalkaiseksi ja syyte kaatui.
– Kaiuttimen tarkka katoamisajankohta on jäänyt epäselväksi. Myös kaiuttimen tarkempi laatu ja arvo ovat jääneet selvittämättä. Kaikkiaan asia on jäänyt kaiuttimen osalta varsin epäselväksi ja näyttämättä on jäänyt, että Helena Koivu olisi anastanut sitä. Näillä perusteilla syyte varkaudesta hylätään, käräjäoikeus perustelee.
Salakatselu ja kotirauhan rikkominen toivat Helenalle 180 euron suuruisen sakkotuomion. Lisäksi hän joutuu maksamaan 80 euron suuruisen rikosuhrimaksun.
Helena joutuu myös pulittamaan 1 000 euroa sekä Mikolle että Natalielle kärsimyksestä ja maksamaan vastapuolen oikeudenkäyntikuluja 1 255 euron verran. Omia oikeudenkäyntikuluja Helenalle tuli maksettavaksi 571 euroa, joka jäi hänen omavastuuosuudekseen.
Kaikkiaan Helenalle mätkähti 4 086 euron suuruinen lasku.
Tuomio ei vielä ole lainvoimainen ja Helena Koivu on ilmoittanut olevansa tyytymätön tuomioon.
Lähde: Seiska
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Vau! Kastanja Rauhalalta yllättävä ilmoitus
- Ex-prinssi Andrew jatkaa huonoa käytöstään – perheenjäsen piti puhuttelun
- Joel Harkimo upeassa naisseurassa – Vau!
- Archie Cruz avautuu: ”V***u mikä mätisäkki”
- Janni Hussi häpesi omissa häissään: ”Se oli yksi kuumottavimmista hetkistä”
- Nanna Karalahti löysi uuden suhteen – ”Sä et ole kyllä mies”
- Ex-prinssi Andrew’n karu kohtalo: Asuntovaunu
- Elina Gustafssonilta ällöttävä paljastus Susani Mahadurasta
- Janni Hussilta yllättävä julkaisu alkoholiin liittyen
- Kasinorakastajan blogi: Pari sanaa vastuullisuudesta
- Nanna Karalahti löysi uuden suhteen – ”Sä et ole kyllä mies”
- Joel Harkimo upeassa naisseurassa – Vau!
- Archie Cruz avautuu: ”V***u mikä mätisäkki”
- Elina Gustafssonilta ällöttävä paljastus Susani Mahadurasta
- Vau! Kastanja Rauhalalta yllättävä ilmoitus
- Ex-prinssi Andrew jatkaa huonoa käytöstään – perheenjäsen piti puhuttelun
- Janni Hussi häpesi omissa häissään: ”Se oli yksi kuumottavimmista hetkistä”
- Ex-prinssi Andrew’n karu kohtalo: Asuntovaunu
- Janni Hussilta yllättävä julkaisu alkoholiin liittyen