IL: Jari Sillanpään hyväksikäyttösyyte kaatui – tuomittiin sakkoihin
Vajaa kuukausi sitten Jari Sillanpäätä vastaan nostettiin syytteet sekä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä että sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan kuvan levittämisestä. Nyt syyte hyväksikäyttötapauksessa on kaatunut.
Sillanpää tuomittiin kuitenkin 45 päiväsakkoon sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan kuvan levittämisestä. Tuomio tuli vuoden 2017 syyskuussa kuvatusta materiaalista ja kaikkiaan kahdeksasta valokuvasta, jotka oli kuvattu laulajan tietokoneelta tämän puhelimella. Materiaali sisälsi miehen ja pienen lapsen välistä sukupuoliyhteyttä.
Alunperin Sillanpää kiisti syytteet. Selityksenä mies kertoi tietokoneensa ja puhelimensa olleen lukitsemattomia. Oikeuden päätös perusteltiin sillä, että tietokoneella oli päivitetty Sillanpään kiertueen soittolistaa vain minuutteja ennen kuvien ottamista. Joten oikeus katsoi Sillanpään ottaneen kuvat ja videon itse.
Laulajan asianajajana toimiva Riitta Leppiniemi kertoi Iltalehdelle miehen olevan huojentunut käräjäoikeuden tulkitessa syytteen seksuaalisesta hyväksikäytöstä samalla tavalla kuin hän itse. Käräjäoikeuden mukaan teosta puuttui tahallisuus ja jää epäilys siitä, ettei Sillanpää ollut tietoinen asianomistajan läsnäolosta samassa huoneessa.
Lähde: Iltalehti
LUE MYÖS:
- Sointu Borg avoimena: ”On ollut niin rikki”
- Maisa Torppa katosi somesta: paljastaa nyt syyn
- Kasinorakastajan blogi: Kidutusta Tallinnan kaduilla ja kuumat pelit
- Alisa Vainiolta tärkeä ilmoitus: ”Miul ei oo…”
- Nyt puhuu Sanna Marinin ex-erityisavustaja: Kuusi vuotta riitti
- Matti ja Teppo rikkoivat hiljaisuuden – uusi kappale ulos
- Vasta-avioituneet Robin Packalen ja Aura-rakas: Tiukka avioehto
- Martina Aitolehti paljastaa tienestinsä kohumatsista: ”Niin paljon rahaa”
- Kuningatar Silvia jättää Ruotsin
- Shirly Karvinen avautuu: Vertaa seksikokemuksiaan miesten ja naisten kanssa