Kuva: Nelonen
Jyväskyläläinen Joel voitti Big Brotherin – palkinnoksi yli 30 000 euroa!
Peräti 12 viikkoa kestäneen Big Brother -kauden voiton vei nuoriso- ja vapaa-ajan ohjaajana työskentelevä Joel. Palkinnoksi Jyväskylässä asuva Joel sai 31 500 euron voittopotin.
Juontaja Elina Kottonen kysyi suorassa lähetyksessä kilpailijoilta, mihin he käyttäisivät voittopotin. Vielä lähetyksen aikana Joel ei osannut vastata kysymykseen.
– Se on jännä, että vaikka olisi voinut arvata, että tuollainen kysymys tulee, niin ei tullut varauduttua, Joel totesi lähetyksessä.
Kisassa toiseksi tuli 21-vuotias vantaalainen Kristiina. Kärkikaksikon äänet jakautuivat loppukirin jälkeen 66,2 prosenttia Joelille ja 33,8 prosenttia Kristiinalle.
Studioyleisössä ainoastaan pudonneita asukkaita
Joel tuli kauden aikana tunnetuksia rauhallisena ja leppoisana miehenä, joka ei viihtynyt talossa toisinaan vallinneessa älämölössä, vaan tutkaili tapahtumia rauhallisemmin etäältä ja laukoi nasevia kommentteja. Etenkin Artun ja Kristiinan kanssa ystävystynyt Joel koki talossa myös pienoisen suhdedraaman Sasan kanssa. Joelin ansiosta BB-fanit pääsivät nauttimaan myös suoranaiseksi somehitiksi nousseesta Lievestuoreen salsa -kappaleesta. BB-finaali kuvattiin poikkeusjärjestelyin. Kauppakeskus REDIssä sijaitsevassa studiossa oli paikalla vain kaudella aiemmin pudonneita asukkaita. Finalistien läheiset olivat lähetyksessä mukana etäyhteydellä. Näky oli pysäyttävä 12 viikkoa täyseristyksessä olleille asukkaille, joilla ei luonnollisesti ollut mitään tietoa uusista rajoituksista. Big Brother Suomi on ollut syksyn suuri menestyjä ja isoin tv-ilmiö. Ohjelma on tavoittanut Ruudussa ja TV:ssä yhteensä lähes 3 miljoonaa suomalaista, eli käsittämättömät 56 prosenttia koko maan väestöstä. Pelkästään Ruudussa BB-sisältöjä, eli jaksoja, 24/7-stremeja ja klippejä on startattu noin 39 miljoonaa kertaa.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Rita Niemi-Manninen sai kammottavan viestin lapsestaan: ”Sairaita asioita”
- Herttuatar Meghan pahoittelee käytöstään vessassa: ”Anteeksi”
- Onko Sarah Ferguson päästään sekaisin? Hullu suunnitelma rahan saamiseksi
- Kastanja Rauhala avautuu romantiikasta: ”Yllättävänkin herkkä ja romanttinen”
- Janni Hussille kävi huonosti deittisovelluksessa
- Helena ja Mikko Koivun huoltajuusriita jatkuu rajuna – tämä on tilanne
- Shirly Karvinen puhuu suunsa puhtaaksi erosta Sannin kanssa: ”Tuntuu raskaalta”
- Helena Koivu valitti – ei mennyt nappiin
- Kastanja Rauhala puhuu vihdoin: ”Kaikki hyvä loppuu aikanaan”
- Kasinorakastajan blogi: Uusi rahapelilaki ja valvonta – missä mennään?
- Shirly Karvinen puhuu suunsa puhtaaksi erosta Sannin kanssa: ”Tuntuu raskaalta”
- Rita Niemi-Manninen sai kammottavan viestin lapsestaan: ”Sairaita asioita”
- Herttuatar Meghan pahoittelee käytöstään vessassa: ”Anteeksi”
- Janni Hussille kävi huonosti deittisovelluksessa
- Kastanja Rauhala avautuu romantiikasta: ”Yllättävänkin herkkä ja romanttinen”
- Onko Sarah Ferguson päästään sekaisin? Hullu suunnitelma rahan saamiseksi