Kuva: Instagram Roope Salminen
Katso julkkisten reaktiot STM:n virheeseen – osa heittää aiheesta vitsiä ja toiset täysin raivona
Sosiaali- ja terveysministeriö (STM) väitti maanantaina virheellisesti, että kokoontumisrajoitukset muuttuisivat 500 henkilöstä 50 henkilöön, vaikka näin ei ole.
Aihe on herättänyt paljon keskustelua sosiaalisessa mediassa ja etenkin monet kulttuuri- ja viihdealan työntekijät ovat harmitelleet sitä, kuinka monia tapahtumia ehdittiin perumaan ennen kirjoitusvirheen korjausta. Myös useat julkisuuden henkilöt ovat ottaneet kantaa STM:n mokaan; toiset naureskellen ja toiset avoimen närkästyneinä.
Olet mitä syöt -ohjelmasta tuttu julkkislääkäri Pippa Laukka julkaisi Facebook-seinällään postauksen, jossa pilailee STM:n kustannuksella.
– Kaikki artistikaverit. Sympatiat on teidän puolella, Laukka kirjoittaa julkaisunsa yhteydessä.
Tekstin alapuolelle hän on liittänyt kuvan ”pullareseptistä” jossa leivotaan pullaa ikään kuin STM:n ohjeilla, eli hieman liian suurilla lukumäärillä.
Näet julkaisun alta.
Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen täällä.
Myös radiojuontaja Esko Eerikäinen on vääntänyt vitsiä aiheesta. Hän esitteli Instagram-tilinsä Stories-osiossa 50 euron seteleitä väittäen niitä 500 euron seteleiksi.
– Uudet 500€ setelit, hän kirjoitti.
Kaikki eivät kuitenkaan ole halunneet vitsailla STM:n tekemästä mokasta, sillä virhe on saattanut sekoittaa monen työkuviot aivan toden teolla. Esimerkiksi näyttelijä-muusikko Roope Salminen on ollut somessa rehellinen negatiivisista tunteistaan.
– Mitä VITTUA tää on!? Ihmisten duunit on oikeesti teidän linjauksista kiinni ja täällä seurataan joka tunti että mitä keikkoja voidaan myydä ja mitä ei. Tämä ei voi olla mahdollista! hän kirjoittaa Twitterissä.
Jos upotus ei näy, voit katsoa sen täällä.
Laulaja Sanni on ottanut kantaa aiheeseen lisäämällä kuvakaappauksen STM:n Twitter-päivityksestä.
– Tämän takia äikkä on mulle sydäntä lähellä, Sanni kirjoittaa kuvakaappauksen yhteydessä.
Hän on lisännyt julkaisuun hashtagit #pumppupettää ja #käykäälapsetkouluja.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Beckhamien perheessä kuohuu – Brooklyn esti perheensä somessa
- Robin Packalén avautuu: Henkilökohtainen paljastus joulusta
- Williamin ja Catherinen joulukuva herätti someraivon
- Helena Koivu saa tukea yllättävältä taholta: ”Kyl se pitäis olla tässä tapauksessa 5 tai 10 miljoonaa euroa”
- Prinssi Harry ja Meghan: Yllätyskäänne
- Gordon Ramsay saapui Lappiin – ylistyssanoja Suomelle
- UMK 2026 – Uuden Musiikin Kilpailu
- Nanna Karalahti – Sydäntä särkevä avautuminen
- Harry ja Meghan julkaisivat joulukuvansa – mukana lapset Archie ja Lilibet
- Sara Sieppi ökylomalla Lapissa – missä Pyry?
- Helena Koivu saa tukea yllättävältä taholta: ”Kyl se pitäis olla tässä tapauksessa 5 tai 10 miljoonaa euroa”
- Nanna Karalahti – Sydäntä särkevä avautuminen
- Sara Sieppi ökylomalla Lapissa – missä Pyry?
- Williamin ja Catherinen joulukuva herätti someraivon
- Harry ja Meghan julkaisivat joulukuvansa – mukana lapset Archie ja Lilibet
- Gordon Ramsay saapui Lappiin – ylistyssanoja Suomelle
- Janni Hussilta riipaiseva erotilitys: ”Olen vähän yksinäinen”
- Prinssi Harry viihtyi mysteeriblondin seurassa – katso kuva
- Robin Packalén avautuu: Henkilökohtainen paljastus joulusta
- Prinssi Harry ja Meghan: Yllätyskäänne