Kauneusyrittäjä Tiina Jylhä keskellä outoa suojamaskikohua – syyttää pikavippiliikemiestä kavalluksesta
Julkisuudesta tunnettu plastiikkakirurgiayrittäjä Tiina Jylhä, 57, on joutunut keskelle erikoista hengityssuojainkauppaan liittyvää kohua. Jylhä syyttää muun muassa pikavippiyhtiöitä pyörittänyttä, pahasti maksuhäiriöistä liikemies Onni Sarmastetta kavalluksesta.
Huoltovarmuuskeskus oli aikaisemmin tilannut Kiinasta Suomeen hengityssuojaimia, mutta keskiviikkona paljastui, että suojaimet olivat laadultaan heikompia kuin oletettiin. Ne eivät siis sovellu sairaalakäyttöön, mutta niiden suojausteho riittää hoivayksiköihin ja kotiin vietäviin palveluihin.
Keskiviikkoiltana selvisi, että Huoltovarmuuskeskus ei tilannut Kiinasta tuotuja suojavarusteita suoraan Kiinasta, vaan Onni Sarmasteelta. Tiina Jylhän mukaan viiden miljoonan euron arvoinen kauppa olisi kuitenkin kuulunut hänen virolaiselle The Look Medical Care OÜ -yritykselleen, sillä Sarmasteen oli määrä toimia hankkeessa vain yrityksen konsulttina.
Sarmaste kiistää väitteet
Jylhän asiamies, oikeustieteen tohtori Kari Uoti kertoo Suomen Kuvalehdelle, että Sarmaste olisi huijannut Huoltovarmuuskeskusta ilmoittamalla väärän belgialaisen tilinumeron, jolle olisi maksettu miljoonien eurojen ennakkomaksu.
Sarmaste itse kiistää nämä väitteet ja väittää joutuneensa huijauksen ja kiristyksen kohteeksi. Jylhän ja Sarmasteen versiot tapahtuneesta poikkeavat täysin toisistaan.
Poliisi tutkii
Sarmaste sanoo Suomen Kuvalehdelle tehneensä Jylhästä ja tämän miehestä Tapani ”Tape” Valkosesta tutkintapyynnön sen jälkeen, kun hänen ikkunastaan oli viime maanantaina heitetty sisään iso kivi. Sarmaste väittää pariskunnan lähettäneen Helvetin Enkelit hänen peräänsä perimään viittä miljoona euroa.
Helsingin poliisi vahvistaa, että poliisille on maanantaina 6. huhtikuuta tehty ilmoitus vahingonteosta ja kotirauhan rikkomisesta, jossa asunnon ikkunasta oli heitetty sisälle kivi. Poliisin mukaan ikkunan rikkominen on mainittu ”Huoltovarmuuskeskuksen suojavarustetilaukseen liittyvää jupakkaa koskevassa uutisoinnissa”.
Huoltovarmuuskeskus pitää torstaina illalla suojavarustehankinnoista tiedotustilaisuuden.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Erika Vikmanilta rohkea veto – faneilta suoraa puhetta
- Vau! Shirly Karvinen teki leuat loksauttavan muodonmuutoksen!
- Yllättävä käänne Iida Vainion raha-asioissa – ”Oli sellainen käsitys, että rahaa tulee”
- Kasinorakastajan blogi: Monopoli kummittelee vielä tulevaisuudessakin!
- Ex-prinssi Andrew pääsi vapaalle jalalle – uusia epäilyttäviä kuvia vuoti julkisuuteen
- Sara Sieppi sanoi hyvästit Pyry-rakkaalle – surullinen julkaisu
- Poliisi pidätti ex-prinssi Andrew’n – tämä tilanteesta tiedetään nyt
- Iida Vainio ja Archie Cruz pakenivat Helsingistä – pariskunnalla edessään uusi arki
- Jethro laukoo mielipiteensä Helena Koivun tilanteesta
- Aku Hirviniemeltä uutispommi!
- Sara Sieppi sanoi hyvästit Pyry-rakkaalle – surullinen julkaisu
- Ex-prinssi Andrew pääsi vapaalle jalalle – uusia epäilyttäviä kuvia vuoti julkisuuteen
- Erika Vikmanilta rohkea veto – faneilta suoraa puhetta
- Vau! Shirly Karvinen teki leuat loksauttavan muodonmuutoksen!
- Yllättävä käänne Iida Vainion raha-asioissa – ”Oli sellainen käsitys, että rahaa tulee”
- Aku Hirviniemeltä uutispommi!
- Iida Vainio ja Archie Cruz pakenivat Helsingistä – pariskunnalla edessään uusi arki