Pitkää vankilatuomiota suorittava Niko Ranta-aho opiskeli itselleen uuden ammatin: ”Kulunut vuosi on sujunut mainiosti”
Somevaikuttaja Sofia Belórfin ex-avopuoliso Niko Ranta-aho suorittaa parhaillaan pitkää vankilatuomiota Riihimäen vankilassa. Katiska-huumevyyhdistä tuomittu mies kertoo, että on opiskellut itselleen uuden ammatin.
– Puolet (50%) tuomiosta suoritettua ja vihdoin juna kääntyy kotiinpäin. Kutsuin tätä joskus sauna reissuksi, mutta pakko todeta, että on kyllä pitkät ja kuumat löylyt, Niko Ranta-aho kirjoittaa Instagram-tililleen.
– Kulunut vuosi on sujunut mainiosti. Eilen oli elämäni viimeinen Katiska istunto, joten vihdoin sekin sirkus on ohi. Valmistuin tänään merkonomiksi. Tutkinnon suoritin selliopintoina, Niko jatkaa.
Nikon on tarkoitus jatkaa opiskelua.
– Hain myös ammattikorkeakouluun, todistusvalintapäätös tulee parin viikon kuluttua. Sitä odotellessa, hän jatkaa.
Helsingin hovioikeus antoi huhtikuussa 2023 niin sanotun Katiska 1 -vyydin tuomiot. Hovioikeus päätti pitää voimassa Niko Ranta-ahon ja Janne ”Nacci” Tranbergin pitkät tuomiot törkeistä huumerikoksista. Hovioikeuden mukaan Ranta-aho ja Tranberg olivat Katiskan päätekijät järjestäessään Suomeen huomattavia määriä erilaisia huumausaineita, lääketabletteja ja dopingaineita. Ranta-aho sai vankeutta 11 vuotta ja Tranberg 12 vuotta ja 11 kuukautta.
Sen sijaan hovioikeus hylkäsi tosi-tv-tähti ja mediapersoona Sofia Belórfinsyytteen rahanpesusta. Belórfin tuomio huumausainerikoksesta pysyi kuitenkin voimassa. Hovioikeus tuomitsi Belórfin huumausainerikoksesta 40 päiväsakkoon, mikä tekee hänen tuloillaan 1920 euroa.
Lue myös:
Sofia Belórf joutui eristysselliin – muistelee elämänsä synkimpiä hetkiä: ”Haluan kuolla”
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Seela Sella, 89, syöpähoitojen jälkeen: ”Nyt pitäisi pikkuisen kiirehtiä!”
- Jere Karalahdelta jymy-yllätys: Teko tallentui videolle
- Sara Siepiltä ihana paljastus vauva-arjesta
- Virkavalta pysäytti Susanna Penttilän panobussin: Käyttökielto
- Ällöttävä väite brittihovin kuuluisimmasta palatsista leviää
- Danny ja Helmi tulisissa tunnelmissa – herättivät muidenkin huomion
- Karu totuus Sanna Marinin Joni-rakkaan bisneksistä
- Sanna Marin ja Joni-rakas: Kiusallinen välikohtaus Finnairin bisnesluokassa
- Kasinorakastajan blogi: Heinäkuun kuumat pelit ja lomille lompsis
- Aki Palsanmäki harkitsee huutokaupan lopettamista – edessä ratkaisevat kuukaudet syövän kanssa
- Karu totuus Sanna Marinin Joni-rakkaan bisneksistä
- Suzanne Innes-Stubb käänsi katseet rohkealla asuvalinnallaan
- Martina Aitolehden firmojen alamäki jyrkkenee – jo neljäs tappiovuosi peräkkäin
- Mette-Marit kotiutui sairaalasta – koskettavat sanat: ”Olen saanut elämän lahjan”
- Virkavalta pysäytti Susanna Penttilän panobussin: Käyttökielto
- Aki Palsanmäki harkitsee huutokaupan lopettamista – edessä ratkaisevat kuukaudet syövän kanssa
- Danny ja Helmi tulisissa tunnelmissa – herättivät muidenkin huomion
- Jere Karalahdelta jymy-yllätys: Teko tallentui videolle
- Sanna Marin ja Joni-rakas: Kiusallinen välikohtaus Finnairin bisnesluokassa
- David Coulthard, 55, avioitui 32-vuotiaan mallin kanssa – Mika Häkkinen vieraana salahäissä