Prinsessa Catherine muuttui syöpädiagnoosin jälkeen – Williamia hävettää
Kuninkaallisen elämäkerturin Robert Hardmanin uusi kirja Charles III: New King. New Court. The Inside Story raottaa verhoa Ison-Britannian kuninkaallisen perheen edestä.
The Daily Mailissa julkaistun katkelman mukaan Walesin prinsessa Catherine on syöpädiagnoosinsa ja kemoterapian jälkeen tullut kiinnostuneemmaksi uskostaan.
Usko saattaa kuitenkin ajaa erilleen Catherinea ja hänen puolisoaan prinssi Williamia. William on tuntemiensa henkilöiden mukaan ”moderni nuori mies”, ja katkelmassa sanotaan, että William nolostuu tietyistä seremoniallisuuden ja uskonnon puolista.
Sen sijaan prinssi Williamin isä, kuningas Charles III, on kuvaillut uskoaan syväksi, ja on ollut vuosikymmeniä uskonnon globaali puolustaja. Samaan aikaan edesmennyt kuningatar Elisabet tunnettiin horjumattomasta uskostaan ja kristillisistä arvoistaan.
Hardman kirjoitti aiemmin kirjassaan, joka julkaistiin ensimmäisen kerran tammikuussa 2024, että Walesin prinssi saattaa poiketa perinteestä eikä ottaa Englannin kirkon ylipäällikön arvonimeä noustessaan jonakin päivänä valtaistuimelle. Tämä arvonimi on ollut käytössä aina 1530-luvulta, kuningas Henrik VIII:stä lähtien.
– Kuninkaallisissa piireissä ei ole salaisuus, ettei hän jaa kuninkaan hengellisyyttä, puhumattakaan edesmenneen kuningattaren järkkymättömästä uskollisuudesta anglikaaniselle kirkolle, Hardman kirjoitti.
– Hänen isänsä on hyvin hengellinen ja puhuu mielellään uskosta, mutta prinssi ei ole sellainen. Hän ei käy kirkossa joka sunnuntai, mutta niin ei tee myöskään suurin osa kansasta. Hän saattaa käydä jouluna ja pääsiäisenä, mutta siinä se, kertoo palatsin korkeassa asemassa oleva lähde Hardmanin mukaan.
Kirjoittajan mukaan palatsin lähde lisäsi, että William arvostaa suuresti instituutiota, mutta ei tunne oloaan luontevaksi uskonnollisessa ympäristössä.
Catherine jakoi uutisen syövästään maaliskuussa. Syyskuussa hän kertoi saaneensa kemoterapian päätökseen.
Lähde: Seiska
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Erika Vikman täräyttää: ”Haistakaa koko Suomi vi**u”
- Ero Robert Heleniuksesta jäi taakse – Viivi Pumpanen löysi uuden rakkauden
- Linda Lampenius kyseenalaistaa Euroviisujen tuloksen: ”Kaikki kilpailussa on vilppiä”
- Aku Hirviniemi paljastaa vihdoin syyn törkyviesteihinsä
- Mette-Maritin vangittu Marius-poika: Shokkipäätös!
- Sanna Marin veti herneet nenään lentokentällä – katso kuva!
- Taustalaulajalta suoraa puhetta Dannysta ja Helmistä: “Se on aivan selvää”
- Helena Koivun juhannuksessa surullinen käänne: ”Elämä tuntuu tavallista raskaammalta”
- Tuukka Temonen sai liikuttavan viestin: ”Tapahtui mitä tahansa”
- Katri Riihilahti paljastaa: Tämä asia on Akilta tiukasti kielletty
- Tuukka Temonen sai liikuttavan viestin: ”Tapahtui mitä tahansa”
- Sanna Marin veti herneet nenään lentokentällä – katso kuva!
- Huhumylly TTK:n ympärillä sakenee – onko tässä uusi juontaja?
- Katariina Souri laukoo suorat sanat Susanna Penttilän panobussista – näin reagoi Suski
- Mette-Maritin vangittu Marius-poika: Shokkipäätös!
- Taustalaulajalta suoraa puhetta Dannysta ja Helmistä: “Se on aivan selvää”
- Katri Riihilahti paljastaa: Tämä asia on Akilta tiukasti kielletty
- Helena Koivun juhannuksessa surullinen käänne: ”Elämä tuntuu tavallista raskaammalta”
- Sara Siepin Pyry-puoliso tarjoaa harvinaisen kurkistuksen pariskunnan vauva-arkeen
- Huippukokki Kape Aihinen raivosi asiakkaille ravintolassa: ”Mikä vi*tu sua vaivaa?”