Kuva: Instagram - @tuureboelius
Suosittu tubettaja laukoi homofobisen kommentin – Tuure Boelius ei jäänyt hiljaiseksi: ”Ollaan saatanan juntteja”
Palkittu tubettaja ja kuntosaliyrittäjä Jooel Vatanen antoi seuraajilleen mahdollisuuden kysyä häneltä mitä vain Instagramissa. Yksi seuraajista päätti tiedustella Jooelilta hänen mielipidettään homoseksuaaleista.
– Hmm. Kaikki puuhatkoon makuuhuoneissaan mitä haluaa. Minä en ole sitä tuomitsemaan, mutta kokeilkaa nyt ensin sitä luojan valitsemaan tekniikkaa, PT Vatanen -nimimerkkiä sosiaalisessa mediassa käyttävä Jooel Vatanen kommentoi seuraajilleen.
Tubettaja ja laulaja Tuure Boelius ei jäänyt sanattomaksi, vaan jakoi kuvakaappauksen Jooelin vastauksesta.
– Miten paljon yksi homofobinen kommentti voikaan vaikuttaa mun ajatuksiin kyseisestä ihmisestä, Tuure kirjoitti.
Hetkeä myöhemmin Tuure julkaisi videon aiheeseen liittyen.
– Mä vaan mietin, miten noin vaikutusvaltainen ihminen, joka on todella monen nuoren esikuva päätyy tilanteeseen, että on ok laittaa homofobinen vastaus sadoilletuhansille seuraajilleen.
– Tulen tosi surulliseksi tällaisesta. Vatasen YouTube-kanava tavoittaa nuoria. Kuinka iso merkitys sillä olisi ollut, jos hän olisi vastannut, että se on ihan sama mitä olet ja olet hyvä tuollaisena. Hän voisi jakaa sanomaa universaalista rakkaudesta ja onnellisuudesta. Sillä olisi älytön merkitys. Se voisi auttaa 15-18-vuotiaita olemaan omia itsejään. Ei, vaan ollaan saatanan juntteja ja puhutaan homofobisia asioita. Ihan oikeasti, ryhdistäydy.
Tuure muistuttaa, että homoseksuaalisuus on muutakin kuin pelkkää seksiä.
Lue myös:
Päivi Räsänen vastaa Tuure Boeliuksen viiltävään viestiin: ”Intersukupuolisuus on sukupuolen kehityshäiriö”
Tuure Boeliuksen parisuhde päättyi: ”Minulla oli kiva tyyppi!”
LUE MYÖS:
- Rita Niemi-Manniselle sataa rajua kritiikkiä: ”Teet rahaa sun lapsella”
- TTK-Anssi ja Linnea Leino saapuivat yhdessä häihin – suhdekuviot puhuttavat
- Prinsessa Dianan veljen paljastuskirja: Kuningas Charlesilta kammottava kommentti kuolleesta Dianasta
- Vau! Samuli Edelmannilta perheyllätys
- Sointu Borg avoimena: ”On ollut niin rikki”
- Maisa Torppa katosi somesta: paljastaa nyt syyn
- Kasinorakastajan blogi: Kidutusta Tallinnan kaduilla ja kuumat pelit
- Alisa Vainiolta tärkeä ilmoitus: ”Miul ei oo…”
- Nyt puhuu Sanna Marinin ex-erityisavustaja: Kuusi vuotta riitti
- Matti ja Teppo rikkoivat hiljaisuuden – uusi kappale ulos
- Alisa Vainiolta tärkeä ilmoitus: ”Miul ei oo…”
- Maisa Torppa katosi somesta: paljastaa nyt syyn
- Vasta-avioituneet Robin Packalen ja Aura-rakas: Tiukka avioehto
- Jenni Poikelus ja Köpi Kallio bongattiin yhdessä suloisessa puuhassa
- Nyt puhuu Sanna Marinin ex-erityisavustaja: Kuusi vuotta riitti
- Rita Niemi-Manniselle sataa rajua kritiikkiä: ”Teet rahaa sun lapsella”
- Vau! Samuli Edelmannilta perheyllätys
- Verottaja hakee Duudsoneista tutun Jukka Hildénin yritystä konkurssiin
- Ensimmäinen TTK-pudotus kuohuttaa – ”Ei Uniikki nyt näin huono ollut”
- KS: Seppo Hovi, 79, jäi leskeksi – löysi uuden kumppanin ja jätti Helsingin