YleX: Herra Ylppö pilaili Vain elämää -kuvauksissa vammaisten kustannuksella – pyytää nyt anteeksi!
Muusikko Herra Ylppö, 47, postasi hiljattain Facebookissa kuvakoosteen tulevan Vain elämää -kauden osallistujista. Kuvissa artisteilla oli kasvoillaan ”hassut” irvistykset.
– Vain jälkeenjääneitä. Eka tuotantokausi, Ylppö kirjoitti kuvatekstissä.
YleX-sivuston eilen keskiviikkona julkaistun artikkelin mukaan kuva poistettiin heti sen jälkeen, kun vammaisaktivisti Kaisa Ojala jakoi julkaisun omalla Instagram-tilillään.
Nainen halusi muistuttaa seuraajiaan siitä, ettei vammaisuudella vitsailemisessa ole mitään hauskaa. Ojala totetaa artikkelissa, että vammaisiin viittaavan kielen kanssa ei olla Suomessa riittävän tarkkoja.
YleX:n tavoittama Ylppö sanoo, ettei hänellä käynyt mielessäkään, että julkaisu voisi loukata jotakuta.
– Se oli yhden sanan lipsahdus. Tuntuu tosi pahalta, jos tällaisen asian yhteydessä nimeni mainitaan, Ylppö toteaa.
Hän sanoo ymmärtäneensä nyt, että kuvan julkaisu oli virhe.
– Kun tästä joku loukkaantui, niin olen pahoillani. Anteeksi pyydän, hän sanoo YleX:lle.
Asia on sittemmin sovittu hyvässä hengessä Kaisa Ojalan kanssa ja anteeksipyyntö on hyväksytty.
Ylppö kommentoi tapausta myös omalla Instagram-tilillään. Mies on YleX:n julkaiseman artikkelin myötä saanut osakseen paljon kritiikkiä, ja hän myöntää avoimesti, ettei eilinen ollut hänen paras päivänsä.
– Kiitos kaikille, jotka ootte tukeneet. Ja kaikille, jotka olette valistaneet. Ei paras päiväni, Ylppö kirjoittaa.
– Pitää vähän puhallella ja ottaa happee. Kohti parempaa maailmaa!
Näet julkaisun alta.
Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täällä. Lue myös: Seiska: Herra Ylppö ja uusi rakas nauttivat Karkkilasta – parilla on 23 vuoden ikäero! Tekstiä korjattu 24.8. klo 9:55. Lisätty tarkennus, että asia on sovittu Kaisa Ojalan kanssa ja anteeksipyyntö on hyväksytty.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Mikael Forssell järkyttyi: ”Meneekö vaimoni ilman housuja illalliselle?”
- Karita Tykkä kommentoi ex-miehensä ulostuloa: ”Tein tähänastisen elämäni suurimman virheen”
- Beckhamien perheessä kuohuu – Brooklyn esti perheensä somessa
- Robin Packalén avautuu: Henkilökohtainen paljastus joulusta
- Williamin ja Catherinen joulukuva herätti someraivon
- Helena Koivu saa tukea yllättävältä taholta: ”Kyl se pitäis olla tässä tapauksessa 5 tai 10 miljoonaa euroa”
- Prinssi Harry ja Meghan: Yllätyskäänne
- Gordon Ramsay saapui Lappiin – ylistyssanoja Suomelle
- UMK 2026 – Uuden Musiikin Kilpailu
- Nanna Karalahti – Sydäntä särkevä avautuminen
- Helena Koivu saa tukea yllättävältä taholta: ”Kyl se pitäis olla tässä tapauksessa 5 tai 10 miljoonaa euroa”
- Prinssi Harry ja Meghan: Yllätyskäänne
- Kerttu Rissanen avautuu: ”Villiä elämää”
- Sara Sieppi ökylomalla Lapissa – missä Pyry?
- Williamin ja Catherinen joulukuva herätti someraivon
- Beckhamien perheessä kuohuu – Brooklyn esti perheensä somessa
- Prinssi Harry viihtyi mysteeriblondin seurassa – katso kuva