Asu kuin pientalossa – kerrostalossa!
Seinäjoen vuoden 2016 asuntomessualueelle nousee Lakea Oy:n kolmen puukerrostalon kokonaisuus MÄIHÄ, joka edustaa aivan uudenlaista arkkitehtuuria Suomessa. MÄIHÄ valittiin kilpailutuksen kautta Asuntomessujen kerrostalohankkeeksi.
Suomalaiset arvostavat omakotitaloasumisen piirteitä, yksityisyyttä, yksilöllisyyttä, tilojen muunneltavuutta oman tarpeen mukaan ja mahdollisuutta puutarhanhoitoon. Silti yhä useampi haluaa asua kaupunkimaisesti ja yhteisöllisesti.
Tähän tietoon nojaten arkkitehdit Sini Kotilainen ja Markku Hedman ovat suunnitelleet uuden ajan kerrostalon, joka toteutetaan Seinäjoen asuntomessualueelle.
– Asuntosuunnitteluun on tässä hankkeessa todella paneuduttu ja rakennussuunnittelu on korkealuokkaista. Myös pihan suunnittelu on toteutettu huolella, pihan toiminnat ovat kiitettävän monipuoliset ja alueen yhteisöllisyyttä parantavia, listaa Asuntomessujen projektipäällikkö Kirsi Joensuu Seinäjoen kaupungilta.
Kaupungin edustajista koostunut kilpailun arviointiryhmä arvosti MÄIHÄssä myös sitä, kuinka tilojen vaihtuvuus julkisesta yksityiseen on toteutettu harkitusti. Myös asuntojen sijoittautumista miellyttävällä tavalla tonttiin, ympäröivään luontoon ja ilmansuuntiin kiiteltiin.
Asuntomessujen laatutyöryhmä, joka koostuu Seinäjoen kaupungin ja Osuuskunta Suomen Asuntomessujen edustajista, on tehnyt arvioinnin pohjalta päätösehdotuksen MÄIHÄn valinnasta kokonaisuutena ja sen esittelystä vuoden 2016 Asuntomessuilla näyttelykohteena. Tontin myynti viedään vielä kaupungin asiasta päättävien elinten käsiteltäväksi.
– Pidimme Mäihän pääteemoina asukaslähtöisyyttä ja kestävää rakentamista, jolla tarkoitetaan paitsi pyrkimystä luonnonvarojen säästämiseen, myös ihmisen kokonaisvaltaisen hyvinvoinnin turvaamiseen, kertoo arkkitehti SAFA Sini Kotilainen.
Suunnittelun tärkeänä johtolankana pidettiin myös tulevaisuuden tarpeiden huomioimista – myös niiden, joita ei tänä päivänä vielä pystytä ennustamaan.
– Asuntojen lukumäärä, asuntojakauma, asuntojen koot ja asunnon tilajärjestelyt haluttiin siitä syystä joustaviksi. Erityistavoitteena meillä oli myös pientalomaisten laatutekijöiden yhdistäminen kerrostaloasumiseen, toteaa Kotilainen.
Pientalomaisina laatutekijöinä MÄIHÄän on tulossa muun muassa erkkereitä, isoja ja suojaisia ulkotiloja, kaksikerroksisia asuntoja sekä asuntokohtaiset kodinhoito-kuraeteistilat. MÄIHÄän on suunniteltu myös joustavien asumisen ratkaisujen ja yhteistilojen kudelma, joka edistää asukkaiden yhteistoimintaa monella tavalla.
Tavoitteena oli luoda kylämäinen rakenne. Jokaisen talon kattokerroksessa sijaitsee myös talosauna ja saunaan johdatteleva, näköaloiltaan juhlava patio ja kattopuutarha. Kilpailutuksessa ei vaadittu puutalototeutusta, mutta Lakea on kehittänyt puurakentamista viime vuosina voimakkaasti ja halusi tuoda puuosaamistaan messuilla esiin.
– Uskomme puuhun terveellisenä ja turvallisena materiaalina. Siksi puurakentamista pitää kehittää eteenpäin maassa, jossa puu on aina ollut tärkeä osa elintapaamme. Lisäksi halusimme tuoda esiin uudenlaisia kerrostaloasumisen mahdollisuuksia, joita asukkaat oikeasti haluavat asumiseltaan, perustelee toimitusjohtaja Keijo Ullakko MÄIHÄn valintaa Lakean asuntomessukohteeksi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Huh! Näin älyttömän summan Jere Karalahti tuhlasi huumeisiin
- Sanna Marinin asuntoa ei vieläkään myyty – välittäjältä suoraa puhetta
- Huh! Brooklyn Beckhamin Nicola-vaimo saa isältään miljoonan kuukaudessa!
- Janni Hussilta suoraa puhetta nykyisestä asumistilanteesta
- Joel Harkimolta yllätysveto deittailuun liittyen
- Janni Hussilta uutispommi: ”Oon pitkään haaveillut”
- Sanna Marin julkaisi näyttäviä reissukuvia – edusti upeana
- Elina Gustafsson julkkiskaunottaren kanssa yhdessä huonekaluostoksilla
- Shirly Karvinen paljastaa totuuden Balin-matkasta: ”Uteliaisuus vei lopulta voiton”
- Kerttu Rissaselta erikoinen tunnustus: ”Aika pahalta tuntuu”
- Joel Harkimolta yllätysveto deittailuun liittyen
- Nanna Karalahdelta raju ratkaisu – tämä on perheen tilanne
- Sanna Marinin asuntoa ei vieläkään myyty – välittäjältä suoraa puhetta
- Janni Hussilta uutispommi: ”Oon pitkään haaveillut”
- Elina Gustafsson julkkiskaunottaren kanssa yhdessä huonekaluostoksilla
- Janni Hussilta suoraa puhetta nykyisestä asumistilanteesta
- Tämä on prinsessa Catherinen todellinen tilanne syövän jälkeen: ”Oppinut läksynsä”
- Sanna Marin julkaisi näyttäviä reissukuvia – edusti upeana
- Kasinorakastajan blogi: Kovaa arpomista
- Kerttu Rissaselta erikoinen tunnustus: ”Aika pahalta tuntuu”