Hector syksyllä areenakiertueelle
Kuudella vuosikymmenellä suurta suosiota nauttinut ja lähtemättömät jäljet suomalaiseen populaarikulttuuriin jättänyt Hector tekee paluun tänä syksynä suurkiertueellaan ja syksyllä julkaistavalla uudella albumilla Hauras.
Hector on monista esiintymispyynnöistä huolimatta pitänyt viime vuodet matalaa profiilia ja pysytellyt poissa estradeilta ja levytysstudioista. Hectorin edellinen, koko maan kattava nostalginen konserttikiertue Aikamatka 1966-2011 tapahtui syksyllä 2011. Bändinä oli myös tuolloin tutuksi tullut Power Band -kokoonpano, vierailevana tähtenä Freeman.
Vuosina 2012-2013 Hector esiintyi Lahden Kaupunginteatterin Hair-musikaalissa, Vietnam-veteraanin roolissa.
Hectorin hartaasti odotettu uusi albumi Hauras julkaistaan marraskuussa kiertueen yhteydessä. Levyn ensimmäinen single Tavallinen suomalainen mies julkaistiin juhannuksen jälkeen.
– Edellisen albumin julkaisusta on kulunut jo kymmenen vuotta. Se on tietysti pirun pitkä aika jopa levyn tekemiseen, mutta hitaasti hyvä tulee, Hector toteaa.
– Tämä biisi ikäänkuin synnytti itse itsensä. Rämpytin tuttuja, simppeleitä sointuja, kunnes yksi asiaankuulumaton akordi sinkautti koko kipaleen radalleen. Tuottaja Okko Laru otti kopin ja kehitteli sitä eteenpäin samalla kun mulla alkoi hahmottua teksti tavallisuuden hienoudesta. Tyylillisesti kokonaisuudesta tuli eräänlainen hybridi, vanhaa ja uutta soundia yhdistävä pop-biisi, jatkaa Hector.
Edellinen levy Ei selityksiä ilmestyi syksyllä 2004, myyden platinaa. Levyn soitetuimpia kappaleita olivat Kuunnellaan vaan taivasta, Kun rakkaus saapuu kaupunkiin, Lähes onnellinen mies ja Olishan se hienoo.
Suomalaisten laulaja-lauluntekijöiden pioneereihin kuuluvan Hectorin ura alkoi kouluaikaisessa rautalankabändissä Les Miragesissa 60-luvun alussa. 19-vuotiaan lukiolaisen esikoissingle Palkkasoturi julkaistiin alkuvuodesta 1966 ja nousi Suomen listakärkeen.
Koko kansakunnan tuntemia hittejä Hectorilla riittää: Mandoliinimies, Nostalgia, Olen hautausmaa, Lumi teki enkelin eteiseen, Herra Mirandos, Asfalttiprinssi, Lapsuuden loppu, Ake Make Pera ja mä, Laura, Kuinka voit väittää, Hannikaisen baari, Kissojen yö, Ei mittään, Eurooppa, Jos sä tahdot niin, Juodaan viinaa, Yhtenä iltana ja monta, monta muuta.
Syksyn konserttikiertueella ja myös tulevalla levyllä on Okko Larun johtama, entisestään kasvanut Power Band, jonka ammattitaidon ja muuntautumiskyvyn ansiosta Hectorin visuaalisesti yhä näyttävämmät konsertit voivat olla mitä tahansa akustishenkisen suvantotuokion ja muhkean rock-show’n väliltä.
HAURAS -KONSERTTIKIERTUE
Ke 29.10. Jyväskylä, Paviljonki
Pe 31.10. Lappeenranta, Jäähalli
La 1.11. Kuopio, Kuopio-halli
Ke 5.11. Mikkeli, Jäähalli
Pe 7.11. Joensuu, Areena
La 8.11. Kouvola, Jäähalli
Ke 12.11. Turku, Logomo
Pe 14.11. Rovaniemi,Lappi Areena
La 15.11. Oulu, Ouluhalli
Ti 18.11. Tampere, Tampere-talo
Ke 19.11. Hämeenlinna, Elenia Areena
Pe 21.11. Pori, Karhuhalli
La 22.11. Seinäjoki, Areena
Ke 26.11. Rauma, Kivikylä Areena
Pe 28.11. Lahti, Lahti Halli
La 29.11. Helsinki, Hartwall Areena
LIPUT:
Lipunmyynti alkaa Menolipussa, Lippupalvelussa ja Lippupisteessä maanantaina 23. kesäkuuta kello 9.00.
www.menolippu.fi
www.lippupalvelu.fi – Puhelinpalvelu 0600 10800 (1,98 euroa/min + pvm)
www.lippu.fi – Puhelinpalvelu 0600 900 900 (1,98€/min + pvm)
Liput toimituskuluineen alkaen 49,50 euroa paitsi Hartwall Areena alkaen 53,50 euroa / 58,50 euroa.
Kaikkiin konsertteihin saatavilla oleva VIP-illallispaketti alkaen 109,00 euroa + alv. 24% paitsi Hartwall Areenan illallispaketti alkaen 139,00 euroa + alv. 24%. Illallispaketti sisältää uuden, syksyllä julkaistavan levyn!
- Norjan Rötösprinssi Marius on ”käytännössä vapautettu”
- Salatut elämät: Nämä vanhat hahmot tekevät yllätyspaluun Pihlajakadulle
- TTK: Anni Ihamäki saneli Anssi Heikkilälle tiukan kiellon
- Camilla jätti Charlesin kuin nallin kalliolle – ”Camilla on isoissa vaikeuksissa”
- Maajussi-Jetta avautuu: Lataa suorat sanat kohuvalinnasta
- TTK: Jaakko ja Kastanja vaihtoivat suudelman
- Näin tyrmäävältä eläkkeelle jäänyt Katri Helena näyttää nyt!
- Janne Saarisen shokkierosta uutta tietoa – exältä paljonpuhuva kommentti
- Christoffer Strandbergin ja TTK-opettajan suhde syveni: ”Tuntui kuin…”
- Jutta Urpilainen majailee nykyään Qatarissa – haukkuu Suomen lyttyyn
- Janne Saarisen shokkierosta uutta tietoa – exältä paljonpuhuva kommentti
- TTK: Jaakko ja Kastanja vaihtoivat suudelman
- Näin tyrmäävältä eläkkeelle jäänyt Katri Helena näyttää nyt!
- Janne Saariselta liikuttava ulostulo: ”Sen tiedän, että…”
- Freemanilta yllättävä paljastus Paula Koivuniemestä
- TTK: Anni Ihamäki saneli Anssi Heikkilälle tiukan kiellon
- Camilla jätti Charlesin kuin nallin kalliolle – ”Camilla on isoissa vaikeuksissa”
- Linnan juhlien tämän vuoden teema julkaistiin – Nämä supertähdet esiintyvät juhlissa
- Christoffer Strandbergin ja TTK-opettajan suhde syveni: ”Tuntui kuin…”
- Maajussille morsian -Jetta sai katsojat raivoihinsa: ”Jetan syy”