Hittiainesta? Katri Ylander julkaisi hienon uuden kappaleen – kuuntele täältä!
Viime vuoden lopulla viiden vuoden musiikillisen hiljaisuuden ”Sinä pärjäät” –singlellään katkaissut Katri Ylander on julkaissut uuden hienon singlen.
”Sano mulle jotain kaunista” –kappaleen on Katrille säveltänyt Antti Kleemola, jonka tekemiä biisejä ovat Katrin lisäksi levyttäneet mm. Suvi Teräsniska, Laura Voutilainen, Pate Mustajärvi, Paula Koivuniemi ja Yö. Kauniin kappaleen tekstin on kynäillyt kirjailija Inka Nousiainen, jonka kirjoittamia tekstejä on aiemmin kuultu myös mm. Jenni Vartiaisen, Lauri Tähkän ja Jesse Kaikurannan esittäminä. ”Sano mulle jotain kaunista” –singlen julkaisi KHY Suomen Musiikki Oy.
Kuuntele alta Katrin kaunis ja tarttuva uusi kappale!
Biisin voi kuunnella myös Spotifyssa.
Katri kokee uuden kappaleen vahvasti omakseen.
-Minulle teksti kertoo siitä, miten elämän väistämättömien muutosten keskellä ihminen on usein peloissaan ja kaipaa synkimmillä hetkillä kauniita sanoja toiselta ihmiseltä. Kappale muistuttaa myös siitä, miten tärkeää on muistaa elää, vielä kun olemme täällä. On ilo päästä tulkitsemaan Inkan ja Antin yhteistyön koskettava lopputulos!
Antti Kleemola ja Inka Nousiainen ovat aiemminkin tehneet yhdessä musiikkia Katrille ja halusivat tehdä yhdessä Katrille uuden kappaleen.
– Olin odottanut jo pitkään että pääsisi taas säveltämään Inkan hienoa lyriikkaa Katrille, joka on yksi lempilaulajistani Suomessa. Edellisestä yhteistyöstä oli vierähtänyt monta vuotta. Tätä tehdessä oli kutkuttavaa ajatella, että nämä sävelet saa kuulla pian sielukkaalla tarinankertojan äänellä. Henkilökohtainen suosikkikohtani on biisin c-osa ja Katrin korkeat äänet siinä. Se jokin taika, kun sanat ja melodia ovat yhtä, kommentoi Antti Kleemola.
– Teksti syntyi jo useampi vuosi sitten aika tajunnanvirranomaisesti. Lähtökohtana oli helposti huolestuvan ihmisen mielenmaisema. Ja kyllähän niitä huolia riittää, aiheettomia ja aiheellisia. Hetki on hauras, mutta elämää haluaa kuitenkin elää, kertoo Inka Nousiainen ajatuksistaan tekstin suhteen.
Katri Ylander tuli tunnetuksi vuonna 2005 Idols– kilpailusta, jossa hän sijoittui toiseksi. Katrilta on julkaistu neljä albumia: Katri Ylander (2006), Kaikki nämä sanat (2007) ja Valvojat (2009) sekä Katri Ylander & Yksinäinen Yhtye –nimellä Uusi maa (2013).
Lisäksi häneltä löytyy kokoelmalevy Maailman ihanimmat (2011). Levyiltä julkaistujen hittien joukossa radioissa soivat yhä mm. ”Mansikkamäki”, ”Välitunnilla”, ”Valehdellaan”, ”Kaikki nämä sanat”, ”Maailman ihanin” ja ”Nyt”.

LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Beckhamien perheriita syvenee – Nyt puhuu Brooklynin vaimo
- Lotta Hintsa hehkui vauvakutsuilla – Aviomiehen liikuttava tempaus herkisti
- Mikael Forssell järkyttyi: ”Meneekö vaimoni ilman housuja illalliselle?”
- Karita Tykkä kommentoi ex-miehensä ulostuloa: ”Tein tähänastisen elämäni suurimman virheen”
- Beckhamien perheessä kuohuu – Brooklyn esti perheensä somessa
- Robin Packalén avautuu: Henkilökohtainen paljastus joulusta
- Williamin ja Catherinen joulukuva herätti someraivon
- Helena Koivu saa tukea yllättävältä taholta: ”Kyl se pitäis olla tässä tapauksessa 5 tai 10 miljoonaa euroa”
- Prinssi Harry ja Meghan: Yllätyskäänne
- Gordon Ramsay saapui Lappiin – ylistyssanoja Suomelle
- Karita Tykkä kommentoi ex-miehensä ulostuloa: ”Tein tähänastisen elämäni suurimman virheen”
- Robin Packalén avautuu: Henkilökohtainen paljastus joulusta
- Lotta Hintsa hehkui vauvakutsuilla – Aviomiehen liikuttava tempaus herkisti
- Mikael Forssell järkyttyi: ”Meneekö vaimoni ilman housuja illalliselle?”
- Prinssi Harry ja Meghan: Yllätyskäänne
- Helena Koivu saa tukea yllättävältä taholta: ”Kyl se pitäis olla tässä tapauksessa 5 tai 10 miljoonaa euroa”
- Gordon Ramsay saapui Lappiin – ylistyssanoja Suomelle
- Beckhamien perheessä kuohuu – Brooklyn esti perheensä somessa