Käärijä lunasti paikkansa Euroviisujen finaalissa – sai huonon esiintymisvuoron
Suomen euroviisuedustaja Käärijä eli Jere Pöyhönen selvitti tiensä Euroviisujen finaaliin eilisessä ensimmäisessä semifinaalissa kappaleellaan Cha cha cha. Käärijä on yksi tämän vuoden Euroviisujen ennakkosuosikeista.
Euroviisujen voittaja selviää lauantaina 13. toukokuuta Liverpoolissa järjestettävässä finaalilähetyksessä.
Käärijä kertoo semifinaalin jälkeisistä tunnelmistaan Ylen tiedotteessa.
– Vaikka odotukset olivat ennakkoon korkealla, on nyt kuitenkin helpottunut olo. Nyt suuntaan katseen saman tien finaaliin ja suureen H-hetkeen, Käärijä toteaa.
– Peli ei todellakaan ole ohi vielä, eikä vielä sovi juhlia. Nyt vaan sykkeet alas, myös siellä kotisohvilla. Vedetään bolerot niskaan ja nähdään finaalissa, hän täsmentää.
Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

Tulevan lauantain finaalin esiintymisjärjestys on nyt julkistettu ensimmäisestä semifinaalista jatkoon päässeiden osalta. Käärjiän esiintymispaikka ei suomalaisten harmiksi ole paras mahdollinen.
Suomi tulee lauantaina esiintymään ensimmäisellä puoliajalla yhdessä Ruotsin, Serbian, Sveitsin ja Portugalin kanssa. Toisella puoliajalla esiintyvät Norja, Israel, Tshekki, Kroatia ja Moldova.
Aiemmista Euroviisuista on muotoutunut käsitys, että ensimmäisellä puoliajalla esiintyminen povaa kilpailijoille huonompaa menestystä kuin toisella puoliajalla esiintyminen.
Loput finalistit ja heidän esiintymisjärjestyksensä julkistetaan torstain ja perjantain välisenä yönä.

Lue myös:
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Sara Siepin ja Pyry Soirin vauvan nimi paljastui!
- Näin hehkeältä Katri Helena näyttää nykyään – katso kuva!
- Sofia Belórfin väitetty kuvanmuokkaus aiheutti kohun – uskomattoman kapea vyötärö
- Rakastettu Hannele Lauri joutui sairaalaan: ”Luulen, että tämä ei mulla jää tähän”
- Kasinorakastajan blogi: Kisat alkaa ja vetolaput laulaa
- Kohumissi Sarah Dzafcen kimppuun hyökättiin
- Helmi Loukasmäki paljastaa vihdoin välit Dannyyn: ”Olemme…”
- Missikohu syvenee: Sunneva Sjögren lähettää tiukat terveiset kohumissi Sarah Dzafcelle
- Simo Frangénin lapselle Frans Frangénille rikostuomio
- Uusi käänne Miss Suomi -kohussa – Sarah Dzafce teki tutkintapyynnön poliisille
- Helmi Loukasmäki paljastaa vihdoin välit Dannyyn: ”Olemme…”
- Kohumissi Sarah Dzafcen kimppuun hyökättiin
- Rakastettu Hannele Lauri joutui sairaalaan: ”Luulen, että tämä ei mulla jää tähän”
- Simo Frangénin lapselle Frans Frangénille rikostuomio
- Tanssii tähtien kanssa -ohjelman kulisseissa kuohuu – katsojien suosikki ottaa hatkat
- IS: Remu Aaltonen liikkuu nykyisin rollaattorilla – ”Nuppi skulaa, kroppa tulee jäljessä”
- ”Maailman paras Arvi” – näin kollegat muistelevat Arvi Lindiä