Näin suomalaiset reagoivat Sanna Marinin erokohuun – Hjallis Harkimolta tiukka kuitti: ”Hänellä on muutenkin vaikeaa”
Suomen väistyvä pääministeri Sanna Marin ilmoitti eilen keskiviikkona (10.5.) omalla Instagram-tilillään eroavansa aviomiehensä Markus Räikkösen kanssa. Marin ja Räikkönen avioituivat kesällä 2020, mutta pari on ollut yhdessä jo 19 vuoden ajan.
Pariskunnalla on yksi yhteinen tytär, tammikuussa 2018 syntynyt Emma.
– Olemme hakeneet yhdessä avioeroa. Olemme kiitollisia 19 yhteisestä vuodesta ja rakkaasta tyttärestämme. Olemme edelleen parhaita ystäviä, läheisiä toisillemme ja rakastavia vanhempia. Tulemme vastedeskin viettämään aikaa yhdessä perheenä ja toistemme kanssa, Marin kirjoitti Instagramin Stories-osiossa.
Pääministerin erouutinen on herättänyt runsaasti keskustelua sosiaalisessa mediassa. Erityisesti Twitterissä asiaa puidaan parhaillaan varsin suorasanaiseen sävyyn.
Monet suomalaiset harmittelevat Marinin kariutuneen avioliiton puolesta ja toivottavat parille voimia vaikean tilanteen keskelle.
– Lähetän tukea ja voimia Sannalle ja Markukselle tässä monelle vaikeassa elämäntilanteessa. Avioero ei ole koskaan helppo päätös, mutta valinta oman onnen ja hyvinvoinnin puolesta vaatii rohkeutta. Toivon heille molemmille parantumista, kasvua ja valoisampaa tulevaisuutta, eräs Twitter-käyttäjä muotoilee.
Osa somekansasta on kuitenkin sitä mieltä, että ero oli aavistettavissa jo kauan aikaa sitten.
– Ei tullut mitenkään yllätyksenä, yksi kommentoi Marinin eroa.
– Kun uutinen ei ole uutinen vaan asia jonka jokainen on tiennyt tulevaksi kauan ennen sen tapahtumista, toinen kuittaa.
– Vaikka näin ulkopuolisenakin on nähnyt merkit jo pari vuotta, niin onhan tämä ikävä juttu, kun yhtenä osapuolena on pieni lapsi, pohtii kolmas.
Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

Twitterissä on ruodittu myös sitä, kertoiko Marin erostaan tarkoituksella vasta nyt, useita viikkoja huhtikuisten vaalien jälkeen.
– Tainnut tapahtua Sannan käytöksen perusteella jo ajat sitten, mutta asian julkistamista pitkitetty kauden päätteeksi. Olisihan tuolla saattanut olla vaikutusta äänimääriinkin, vaikka eroaminen onkin yleistä.
– Pitivät kulisseja yllä vaalien yli. Olisi varmasti vaikuttanut Marinin saamiin ääniin, jos olisivat kertoneet asiasta ennen vaaleja. Monellakohan äänestäjällä on huijattu olo?
Yksi Twitter-keskusteluun näkyvästi osallistuneista on tunnettu liikemies ja Liike Nytkin puheenjohtaja Harry ”Hjallis” Harkimo. Harkimolla on itsellään takana kaksi avioeroa, minkä vuoksi hän kokee syvää empatiaa Marinia kohtaan.
– Olen kokenut kaksi avioeroa julkisuus tästä on julmaa tiedän sen. Antakaa nyt sen Sannan olla kyllä sillä muutenkin on vaikeata. Mitä merkitystä sillä on kertooko vaaleja ennen vai jälkeen, Harkimo täräyttää.
Jos upotus ei näy, voit katsoa sen täällä.
Lue myös:
Sanna Marin ja Markus Räikkönen eroavat
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Prinsessa Catherine aiheutti shokin pikkutuhmalla kommentillaan
- Paljastus Jone Nikulan ja Ellen Jokikunnaksen erosta: ”Kaikki menee päin helvettiä”
- Sarah Dzafce avautuu vihdoin: ”Otan kaiken vihan vastaan”
- Mannisten riita yltyy – Aki kehottaa Rita-vaimoaan hankkiutumaan raskaaksi Gambiassa
- Helena Koivulta yllättävä vuodatus: ”Vankilaa en ehkä jaksaisi”
- Missikohussa shokkikäänne – Palkkasiko potkut saanut missi itselleen huippujuristin?
- Miss Suomi -kohu kerää kierroksia – Shirly Karviselta suoraa puhetta
- Mannisten Egyptin-matka sai dramaattisen käänteen – Rita sairaalaan
- Kasinorakastajan blogi: 2025 parhaat pelivalmistajat: Nolimit City!
- Janni Hussi esittelee ökytaloaan – katso hulppeat kuvat
- Mannisten riita yltyy – Aki kehottaa Rita-vaimoaan hankkiutumaan raskaaksi Gambiassa
- Paljastus Jone Nikulan ja Ellen Jokikunnaksen erosta: ”Kaikki menee päin helvettiä”
- Prinsessa Catherine aiheutti shokin pikkutuhmalla kommentillaan
- Mannisten Egyptin-matka sai dramaattisen käänteen – Rita sairaalaan
- Miss Suomi -kohu kerää kierroksia – Shirly Karviselta suoraa puhetta
- Missikohussa shokkikäänne – Palkkasiko potkut saanut missi itselleen huippujuristin?
- Sarah Dzafce avautuu vihdoin: ”Otan kaiken vihan vastaan”