OP Media: Sami Uotila meinasi menettää kätensä lihansyöjäbakteerille – avautuu vakavasta sairastumisestaan: ”Se oli kujanjuoksua”
Salatut elämät -sarjasta tunnetuksi tullut näyttelijätähti Sami Uotila puhuu OP:n tuoreessa asiakaslehdessä suhteestaan rahaan. Samassa yhteydessä Uotila muistelee yhdeksän vuoden takaista tapahtumaa, jonka myötä hän ymmärsi elämän todellisen arvon.
Uotila sai omien sanojensa mukaan kehoonsa tulehduksen, joka meinasi viedä häneltä koko käden.
– Se oli jonkinlainen lihansyöjäbakteeri, Uotila avaa OP Medialle.
Lihansyöjäbakteerin virallinen nimi on nektrosoiva faskiitti. Terveyskylä.fi-sivuston mukaan nekrotisoiva faskiitti on harvinainen, mutta hengenvaarallinen pehmytkudosten ja lihasten kuolioon johtava bakteeritulehdus.
– Käsikirurgian ylilääkäri sanoi, että hyvä kun tulit nyt – illalla sinulta olisi jouduttu irrottamaan käsi olkapäätä myöten. Olin kymmenen päivää sairaalassa, ja käsi operoitiin kolme kertaa, Uotila kuvailee OP:lle.
Juttu jatkuu kuvan jälkeen.
Jos upotus ei näy, voit katsoa sen täällä.
– Bakteeri oli sellainen, että se hyppäsi nivelestä seuraavaan nopeasti. Se oli kujanjuoksua, että saiko sen pysähtymään, hän lisää.
Uotila kertoo olleensa henkisesti valmistautunut siihen, että joutuisi lähtemään sairaalasta yksikätisenä.
Lopulta bakteeri kuitenkin saatiin kukistettua, ja Uotila selvisi vakavasta sairastumisestaan ilman suurempia haittoja.
– Tuo muistutti terveydestä ja siitä, että joka hetki elämässä on arvokas. Se paljonko minulla on pankkitilillä, on hyvin toissijaista, näyttelijä summaa.
Lähde: OP Media
Lue myös:
Salkkarit-näyttelijä Kerttu Rissaselta yllätys – sai pikkusisaren!
LUE MYÖS:
- Salkkareiden shokkikäänne: Ismo jättää Pihlajakadun
- Vau! Alexander Stubb poseeraa Hollywoodin supertähden kanssa
- Suvi Pitkänen haukkuu Suomen: ”Toksinen maa”
- Asiantuntijalta jäätävä arvio Williamin ja Harryn suhteesta: ”Tilanne on muuttunut…”
- Kasinorakastajan blogi: Rahajunan paluu ja tuliset chilit!
- Rillimiljonäärin ex-vaimolta karuja väitteitä Sofia Belórfista: ”Laboratoriotimantteja ja feikkejä Birkineitä”
- Mette-Maritin Marius-pojan oikeusjupakassa shokkikäänne
- Martina Aitolehti paljastaa: Esko ei ole koskaan maksanut elatusmaksuja
- Olivia Oraksen kuoleman tutkinnasta paljastui uutta tietoa
- Sofia Belórfin rillimiljonäärin ex-vaimo: ”Jeff haluaa minut takaisin”
- Sofia Belórf avautuu Jeff-rakkaastaan: ”Hänellä on vähän tärkeämpää tekemistä”
- Rillimiljonäärin ex-vaimolta karuja väitteitä Sofia Belórfista: ”Laboratoriotimantteja ja feikkejä Birkineitä”
- Mette-Maritin Marius-pojan oikeusjupakassa shokkikäänne
- Sofia Belórfin rillimiljonäärin ex-vaimo: ”Jeff haluaa minut takaisin”
- Martina Aitolehti paljastaa: Esko ei ole koskaan maksanut elatusmaksuja
- Rita Niemi-Manniselle sataa rajua kritiikkiä: ”Teet rahaa sun lapsella”
- Salkkareiden shokkikäänne: Ismo jättää Pihlajakadun
- Suvi Pitkänen haukkuu Suomen: ”Toksinen maa”