
Sampo Kaulanen avautui rehellisesti mielenterveydestään: ”Onhan sitä nyt hel*etin raskasta katsoa!”
Kyläkauppias Sampo Kaulanen avautui Instagram-tilillään ja Stories-osiossa ADHD:sta ja kaksisuuntaisesta mielialahäiriöstään. Sampon mukaan moni on ihmetellyt miten Minttu-vaimo jaksaa menossa mukana.
– ADHD/kaksisuuntaiseen taipuvainen mieli ei ole läheisille helpoin. Mieli kun vinkkaa, on läheisen vaikea ymmärtää mitä kaikkea siellä ihmisen päässä meneekään läpi. Kirjo on valtava ja kaikki tunteet eletään 210 prosenttisella teholla läpi.
– Ei riitä yksi, kaksi, kolme tai neljäkään kertaa siihen, kun vaimo on ollut pakkaamassa kamppeitaan ja dumppaamassa meikäläisen hanuria, Sampo kirjoittaa.
Myös alkoholi on aiheuttanut suhteessa ongelmia. Sampon mukaan hänen alkoholin käyttönsä on kuitenkin vähentynyt todella paljon siitä mitä se on joskus ollut.
– Humalassa minulla on sellainen homma, että kun otan niin jossakin vaiheessa on sellainen raja. Jos sen ylitän niin silloin hyppää joku toinen puikkoihin ja meikäläinen poistuu paikalta.
– Onhan sitä nyt helvetin raskasta katsoa! Tämä hulluus purkaantuu välillä väärissä kohtaa ja sivulliset ottaa siinä iskua. Se on itsellekin raskasta.
Juttu jatkuu kuvan jälkeen.
Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen tästä.
Sampon taudinkuva on parantunut huomattavasti ja se on myös paremmin hallinnassa. Hän pyrkii ihmisenä siihen ettei satuta, mutta saa olla oma hullu itsensä.
– Silti tykkään itsestäni. Niin hyvässä kuin pahassa. Pyrin koko ajan siihen, että elämä olisi parempaa.
– Kauhean harvoin tulee kuitenkin kiitettyä vaimoa jaksamisesta. Tiedän, että aikamoista vuoristorataa joudut minun kanssa elämään. Olen neljänneksen elämästäni saanut pitää sinut mukana ja kaikesta huolimatta, meillä ollu myös ihan v***n siistiä! Kiitos näistä yhteisistä vuosista!
Lue myös:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Joel Harkimolla treffi-ilta? Katso kuvat
- Seiska otti selvää Iida Vainion raha-asioista – karu selvitys julki
- Amanda Harkimo myöntää: ”Otin viivan kokaiinia”
- Väite: Kuningas Charles ärtynyt Harryn sijaan Williamiin
- Jari-Matti Latvala epäiltynä törkeästä rikoksesta
- Kasinorakastajan blogi: Urheilusponsoroinnin ylösnousemuksen alkutahdit
- Prinssi Harry ja kuningas Charles tapasivat vihdoin – Harrylta suorasanainen kommentti
- Janni Hussi ja Jari-Matti Latvala: suhde syvenee – ”Asiat vain tapahtuvat luonnostaan”
- Nyt puhuu Janni Hussi – uusi tilannepäivitys avioerosta Joel Harkimon kanssa
- Erokohussa painivat Archie Cruz ja Iida Vainio: ökyilyä luksuslomalla
- Joel Harkimolla treffi-ilta? Katso kuvat
- Janni Hussi ja Jari-Matti Latvala: suhde syvenee – ”Asiat vain tapahtuvat luonnostaan”
- Amanda Harkimo myöntää: ”Otin viivan kokaiinia”
- Seiska otti selvää Iida Vainion raha-asioista – karu selvitys julki
- Prinssi Harry ja kuningas Charles tapasivat vihdoin – Harrylta suorasanainen kommentti
- Väite: Kuningas Charles ärtynyt Harryn sijaan Williamiin