
Sanna Kiiski joutui psykiatriselle osastolle kesken Martina Aitolehden ohjelman kuvausten – tekee rankan paljastuksen: ”Itsetuhoisuuteni kasvoi suureksi”
Toimittaja Sanna Kiiski on puhunut julkisuudessa avoimesti kaksisuuntaisesta mielialahäiriöstään, joka diagnosoitiin hänellä viime vuonna. Nyt Kiiski nähdään Martina Aitolehden luotsaamassa Revenge Body With Martina Aitolehti -ohjelmassa, jossa hän pistää elämänsä jälleen uuteen uskoon.
Ohjelmassa Kiiski kertoo vaikeasta tilanteestaan personal trainerilleen Mimille. Hän tunnustaa joutuneensa pitämään taukoa treenirupeamastaan kesken elämäntapamuutoksensa.
Syynä keskeytykselle oli Kiisken joutuminen psykiatriselle osastolle.
– Treenitaukoni johtui oikeastaan siitä, että oli Kuusankosken psykiatrisella osastolla, koska itsetuhoisuuteni kasvoi niin suureksi. Se tulee, koska minulla on kaksisuuntainen mielialahäiriö, Kiiski avaa tilannettaan Mimille.
– Nyt oli taas sellainen, että viime tiistaina soitin itsemurhakriisipuhelimeen, koska se oli taas niin konkreettinen ja vaikea. He soittivat ambulanssin, ja sieltä menin sitten sinne (Kuusankosken psykiatriselle osastolle), hän jatkaa.
Kiiski sanoo liikunnan käynnistäneen hänessä suuren prosessin, minkä myötä hän on pystynyt etsimään levottomuuteensa ja synkkyyteensä uusia ulospääsyjä. Aiemmin vaihtoehdot tuntuivat käyvän vähiin, ja se sai Kiisken ajattelemaan itsetuhoisesti.
– Liikunta on käynnistänyt sellaisia hormoneja hyvässä mielessä, ja uskon tämän olevan hyvä juttu, koska pystyin avoimesti käsittelemään tätä asiaa, Kiiski alleviivaa.
Kiiski on kertonut itsetuhoisuudestaan myös muun muassa kirjassaan Sanna Kiisken Tinder-päiväkirja.
– Monena iltana vain googlaan sitä, mikä olisi helpoin tapa tappaa itsensä, Kiiski kirjoittaa teoksessaan.
– Mutta lasten takia en voi. En oman elämän, vaan lasten.
Lue myös:
Sanna Kiiski avautuu uutuuskirjassa itsetuhoisuudesta ja peliaddiktiosta: ”Se on ihan saa*anasta”
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Huh! Tältä näyttää prinssi Harryn ja Meghanin miljoonalukaali – kuvat vihdoin julkisuuteen
- Sara Sieppi avoimena: uusi ihastus
- Kuninkaallinen veljesriita saa lisää kierroksia – ”Toinen palvelee ja toinen vain hölmöilee”
- Kasinorakastajan blogi: Kesäbonuksia 2025
- Menettääkö David Beckham ritarinarvonsa? Syynä yllättävä moka
- Perhedraaman karmiva tulos: Brooklyn Beckhamin välit vanhempiin täysin poikki
- Archie Cruz hehkuttaa menopeliään – Mika ”Immu” Ilméniltä suorat sanat
- Koivujen salasovinto: tästä syystä Helena on hiljaa
- Persoonallinen olohuone: Ideoita ja trendejä vuodelle 2025
- Emma Kimiläinen rohkeassa asussa: “Miten tuo yläosa pysyy?”
- Sara Sieppi avoimena: uusi ihastus
- Emma Kimiläinen rohkeassa asussa: “Miten tuo yläosa pysyy?”
- Huh! Tältä näyttää prinssi Harryn ja Meghanin miljoonalukaali – kuvat vihdoin julkisuuteen
- Persoonallinen olohuone: Ideoita ja trendejä vuodelle 2025
- Archie Cruz hehkuttaa menopeliään – Mika ”Immu” Ilméniltä suorat sanat
- Uutta tietoa Mikko ja Helena Koivun sovinnosta – mitä lopulta sovittiin?