
Elokuva-arvio: American Pastoral
American Pastoral perustuu Phillip Rothin samannimiseen, Pulitzer-palkittuun romaaniin. Vaikka Roth on menestynyt ja arvostettu kirjailija, hänen teostensa filmatisoinnit eivät ole nousseet menestystuotteiksi.
American Pastoral piti alun perin olla kokeneen Phillip Noycen ohjaama, mutta hänen vetäydyttyä projektista työn sain tehtäväkseen näyttelijänä kunnostautunut Ewan McGregor esikoisohjauksenaan.
Elokuva seuraa täydellistä amerikkalaista unelmaa elävää perhettä, jonka perheidylli romahtaa täydellisesti 60-luvun yhteiskunnallisessa mullistuksessa.
Seymour “Swede” Levov (Ewan McGregor) on entinen high schoolin urheilijatähti, naimisissa missikaunotar Dawnin (Jennifer Connelly) kanssa ja menestynyt liikemies. Täydellisen ulkokuoren alla perheessä kuitenkin myllertää. Sweden tytär Merry (Dakota Fanning) katoaa saamiensa väkivaltasyytteiden jälkeen ja Swede omistautuu tyttärensä etsintään sekä perheen jälleenyhdistämiseen.
American Pastoral sisältää kaikki ainekset erinomaiseksi elokuvaksi. Elokuvan pohjana oleva romaani sisältää vahvaa ja koskettavaa draamaa ja keskeisimmissä rooleissa nähdään aikakauden parhaita näyttelijöitä. Vaikka lopputulos ei ole missään nimessä huono, kuitenkin tuntuu, että ensimmäistä kertaa ohjaajan pallilla istuva McGregor on haukannut liian ison palan kakusta otettuaan myös pääosan itselleen vaativan ohjaustyön lisäksi.
Ensi-ilta: 20.01.2017
Ikäraja: 12
Pituus: 109 min.
Ohjaus: Ewan McGregor
Käsikirjoitus: John Romano, Philip Roth (romaani)
Näyttelijät: Ewan McGregor, Jennifer Connelly, Dakota Fanning, David Strathairn, Uzo Aduba, Molly Parker.
Kuvat: Richard Foreman
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Joel Harkimo avautuu tunnoistaan – kommentoi välejään Janni Hussiin
- Archie Cruzin mysteeribrunetelta lisäpaljastuksia kohuviikonlopusta
- Sanna Marin romanttisissa tunnelmissa painijauroksen kanssa
- Tiukkaa tekstiä Archie Cruzista Erikoisjoukoissa – ”Ei riitä”
- Archie Cruzin ”kapakkanainen” avautuu – kertoo yksityiskohtia kohuillasta
- Meghanin tv-ohjelma kerää surkeita arvioita: ”Lavastettu, epäaito, tylsä”
- Dramaattinen käänne Koivujen huoltajuusriidassa – taistelu venyy
- Toisen naisen kanssa suuteloinut Archie bongattiin Iidan seurasta – onko pariskunta sitten yhdessä?
- Meghan teki yllättävän vedon – vetoaa kriitikoihinsa
- Kasinorakastajan blogi: Elokuun parhaat loistavat pelit!