Erikoisjoukot -ohjelman ensimmäisessä jaksossa vakavia loukkaantumisia ja itkua – kaksi julkkista jättävät kuvaukset kesken heti ensimmäisen tehtävän jälkeen!
Erikoisjoukot – ohjelma alkoi Nelosella ja Ruudussa eilen maanantaina (30.5). Ohjelmassa 14 julkkista osallistuu erikoisjoukkojen pääsykokeita vastaavalle koulutusleirille, jossa heidän henkisiä ja fyysisiä rajoja koetellaan vuorokauden ympäri. Tehtävät ovat äärimmäisen rankkoja ja brutaaleja ja ne tehdään erilaisissa maastoissa ja olosuhteissa.
Kokelaat asuvat askeettisesti vanhan hylätyn tehtaan tiloissa ja heitä kutsutaan nimien sijaan numeroin. He saavat luovuttaa missä tilanteessa tahansa antamalla käsivarressa olevan numerolapun kouluttajille. Kouluttajat voivat myös vapauttaa osallistujan tehtävästä ja lähettää kotiin.
Luulot otetaan pois heti ensimmäisessä jaksossa, kun osallistujat tarpovat upottavassa suossa yhteensä 33 kilon paino selässään kantamalla omaa rinkkaa ja hiekkasäkkiä.

Kaksi kilpailijaa päättää luovuttaa heti ensimmäisen tehtävän jälkeen. Missikeisarinna Sunneva Sjögrenillä on isoja vaikeuksia rämpiessään suolla ja voimat loppuvat täysin kesken. Sunneva loukkaa myös polvensa, jonka vuoksi hän ei voi enää jatkaa leirillä.
Sunneva julkaisi omalla Instagram-tilillään ajatuksia ja kuvasarjan kilpailusta ja kertoi enemmän loukkaantumisestaan.
– Ei tullut minusta erikoisjoukkojen tyyppiä, mutta periksi en halunnut antaa, vaikka polvesta meni nivelsiteet rämpiessä suolla, Sunneva kirjoittaa.
Myös malli Sara Chafakilla on suuria vaikeuksia suorittaa tehtävää, eikä hän suorita sitä täysin loppuun. Illalla kouluttajat pyytävät Saran kuulusteluihin, jossa hän purskahtaa itkuun.
– Miksi sä itket? Onko jotain sattunut? Kouluttaja Lehtonen kysyy Saralta, joka pyyhkii kyyneleitään.
– Mun eno oli autokolarissa. Mun vaari ja eno kuolivat viikon sisään. Ja viisi päivää sitten mun täti, mummi ja setä joutuivat autokolariin. Tällä hetkellä mun täti ja mummi ovat teholla, Sara kertoo kouluttajille.

Sara päättää jättää leikin kesken juuri ennen seuraavan tehtävän alkua.
Ensimmäisessä jaksossa nähdään myös vakava loukkaantuminen, kun kansanedustaja Tom Packalén liukastuu uinti- ja sukellustehtävän aikana, kaatuu selälleen ja lyö päänsä kaakelilattiaan.
Erikoisjoukkojen lääkäri juoksee välittömästi vertavuotavan Tomin luokse ja vie hänet syrjään. Tomin pää teipataan pukuhuoneessa ja lähetetään vielä jatkotutkimuksiin.
Epäselväksi vielä jää, voiko Tom jatkaa Erikoisjoukot -kurssia loukkaantumisen jälkeen.
Lue lisää:
Erikoisjoukot on Suomen tv-historian rankin kilpailu – nämä julkkikset astuvat koulutukseen!
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Iida Vainio kohahdutti VIP-tapahtumassa – kroppa sai leuat loksahtamaan
- Suomen kultainen esiintymispaikka herätti syytökset suosimisesta: ”Pirullista ja puolueellista”
- Muistatko suosikkisarja Melrose Placen? Tältä naistähdet näyttävät nykyään
- Kasinorakastajan blogi: On aika valittaa
- Euroviisufanit villiintyivät! Häärijä ja Jaakko Parkkali Suomen taustatanssijoina
- Euroviisut 2026: Finaali, järjestys, aikataulu, tv
- Euroviisujen kaikki finalistit selvillä – Tässä ovat Suomen pahimmat haastajat
- Vicky Rosti, 67, Anna-lehdelle: “Olen onnellisempi kuin kolmekymppisenä”
- Itävaltalaislehdeltä rajuja syytöksiä Lampeniuksesta ja Parkkosesta: Yleltä suoraa puhetta
- Ruotsin tunnetuin suomalainen tylyttää viisuedustajia: ”Jos tämä taso riittää…”
- Itävaltalaislehdeltä rajuja syytöksiä Lampeniuksesta ja Parkkosesta: Yleltä suoraa puhetta
- Herkullinen arvio Euroviisujen alla – Suomelle jysähtää jättipotti!
- Suomen kultainen esiintymispaikka herätti syytökset suosimisesta: ”Pirullista ja puolueellista”
- Iida Vainio kohahdutti VIP-tapahtumassa – kroppa sai leuat loksahtamaan
- Tänään tv:ssä: Linda Lampenius ja Pete Parkkonen Euroviisujen semifinaalissa
- Viedäänkö Suomelta sittenkin Euroviisujen voitto käsistä viime hetkellä?
- Euroviisufanit villiintyivät! Häärijä ja Jaakko Parkkali Suomen taustatanssijoina
- Muistatko suosikkisarja Melrose Placen? Tältä naistähdet näyttävät nykyään
- Vicky Rosti, 67, Anna-lehdelle: “Olen onnellisempi kuin kolmekymppisenä”
- Näin Euroviisujen selostaja Mikko Silvennoinen kommentoi Ylen tylyä ratkaisua Iltalehdelle