Katso upeat kuvat Miss EW 2019 -finaalista ja Suomen luonnollisesti kauneimmasta Tiiasta!
Reilu viikko sitten valittiin kolmannen kerran Suomen luonnollisesti kaunein missi.
Miss EW -kauneuskilpailussa ei sallita kauneuskirurgisia toimenpiteitä, ei edes hiustenpidennyksiä, ripsienpidennyksiä eikä rakennekynsiä, vaan kisassa arvostetaan luonnollista kauneutta.
Tämän vuoden voittajaksi kruunattiin espoolainen 19-vuotias Tiia Aalto. Ensimmäiseksi perintöprinsessaksi valittiin Vilma Halme, 21, Kouvolasta ja toiseksi perintöprinsessaksi Essi Tähkä, 23, Turusta.

Vastakruunattu voittaja Tiia Aalto pääsi palkinto- ja kuvausmatkalle Tallinnaan, jossa häntä ja missiemo Henna Peltosta odottivat tv-, radio- ja lehtihaastattelut sekä mainoskuvaukset.
Uudenlainen missikisa ja sen luonnolliset arvot kiinnostivat suuresti myös Virossa ja Tiia sai reissulla mielenkiintoisen työtarjouksen, josta kuullaan myöhemmin lisää.
Suomen luonnollisesti kauneimmassa missikisassa myös sisäinen kauneus on tärkeä kriteeri ja missit nähdään missivuoden aikana vahvasti mukana mm. Älä kiusaa -kampanjoissa.
– Olemme kaikkea kiusaamista jyrkästi vastaan ja haluamme viedä tärkeää sanomaa myös eteenpäin sekä kannustaa etenkin nuoria hyväksymään itsensä sekä toisensa sellaisena kuin on, Peltonen sanoo.
– Neljättä tuotantokautta suunnitellaan jo kovaa vauhtia. Jatkossa mm. Mimintalli tulee ottamaan isomman roolin tapahtuman kehittämisessä ja kisa tulee kasvamaan entisestään. Tässä aidossa kauneuskilpailussa haluamme tuoda esiin myös Suomen historiaa ja kunnioittaa perinteitä, Peltonen korostaa.
Ensimmäinen Miss EW -finaali käytiin 2017 Jämsänkosken Ilveslinnassa, toinen finaali 2018 Nakkilassa Villilän Kartanossa ja tämän vuoden finaali järjestettiin Hämeenkylän Kartanossa.
– Vielä emme paljasta tulevaa historiallista kohdetta, mutta olen ylpeä, että saamme kisan myötä tuoda tutuksi monille tuntemattomia historiallisia kohteita, sillä kaunista Suomen historiaa tulisi kunnioittaa ja vaalia tänä päivänä yhä enemmän, Peltonen sanoo.
Alla lisää upeita kuvia finaalista sekä Viron matkalta.

Kuvat: Mainosstudio Sanna Hellekoski
Iltapuvut: Niinatar
Kukat, hää- ja juhlasuunnitelu Orchidea ja Floramore
Pokaalit: Pokaalipojat
Meikit ja hiukset: Iitu Kettunen ja Minna Vänttinen
Kilpailun tuottaja: Henna Peltonen
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kasinorakastajan blogi: Peliautomaattien propaganda
- TTK-spekulointi kiihtyy – ovatko nämä julkkikset seuraavat tähtioppilaat?
- Mette-Maritin Marius-poika lusii ökypuitteissa – ”Ei saa erityiskohtelua”
- Janni Hussilta ja Sointu Borgilta shokkiuutinen: ”Breikki”
- Eppu Normaali nousee lavalle viimeistä kertaa – Martti Syrjä haikeana: ”Tässä tämä sitten oli”
- Rita Niemi-Manninen avautuu silikonirinnoistaan: ”Mulle laitettiin tissit”
- Intiimi paljastus Shirly Karvisen ja Ahdin avoliitosta: ”Vaikka rakastan…”
- Martina Aitolehti: konkurssi!
- Näyttelijä Kari Sorvali on kuollut – puoliso Miitta Sorvali kertoo viimeisistä kuukausista
- Erika Vikmanilta raju tilitys voinnista: ”Mielenterveyteni oli pahassa paikassa”
- Johanna Harlinilta surullinen ulostulo: ”En olisi ikinä uskonut”
- Rita Niemi-Manninen avautuu silikonirinnoistaan: ”Mulle laitettiin tissit”
- Intiimi paljastus Shirly Karvisen ja Ahdin avoliitosta: ”Vaikka rakastan…”
- Erika Vikmanilta raju tilitys voinnista: ”Mielenterveyteni oli pahassa paikassa”
- Eppu Normaali nousee lavalle viimeistä kertaa – Martti Syrjä haikeana: ”Tässä tämä sitten oli”
- Huh! Jere Karalahti jouduttiin poistamaan festareiden VIP-alueelta – katso video ja kuvat
- Janni Hussilta ja Sointu Borgilta shokkiuutinen: ”Breikki”
- Poliisit pysäyttivät taas Susanna Penttilän panobussin – festivaaleilla ikävä välikohtaus
- Sara Sieppi repäisi – vau, mikä muodonmuutos!
- Uuh! Salkkarikomistukset vaihtoivat vapaalle – katso kuvat!