Mark Zuckerberg aikoo yhdistää Instagramin, WhatsAppin ja Messengerin Facebookiin
Facebookin kehittäjä ja johtaja Mark Zuckerberg ei näytä saavan palvelustaan kyllikseen.
Facebookin suosion saatua kolhuja kohujen ja kilpailevien palveluiden myötä, Zuckerberg aikoo vahvistaa Facebookia yhdistämällä siihen Instagramin, WhatsAppin ja Messengerin (joka siellä jo onkin) mahdollisesti niinkin aikaisin kuin tänä tai ensi vuonna.
Yhdistymisen myötä Zuckerberg haluaa kaiken nivoutuvan takaisiin Facebookiin, kuten tilanne oli ennen Facebookin itselleen ostamia kilpailijoita.
Suunnitelman mukaan palvelut jatkuvat edelleen erillisinä, mutta niiden tekninen infrastruktuuri muutetaan sellaiseksi, että käyttäjät voivat viestittää keskenään kaikkien muidenkin kyseisten palveluiden käyttäjien kanssa. Samalla tarkoituksena on kehittää molemmista päistä salattu yhteys kaikkiin palveluihin, kun sellainen nyt on vain WhatsAppissa.
Yhdistyvissä palveluissa on tällä hetkellä yhteensä 2,6 miljardia käyttäjää, joten kyseessä tulee oleman valtava uudistus. Monet ovatkin jo ilmaisseet huolensa Facebookin tietoturvasta ja uuden jättimäisen sosiaalisen verkoston käyttämisestä esimerkiksi valheelliseen propagandaan ja vaaleihin vaikuttamiseen. Verkoston pelätään myös kasvavan liian vaikutusvaltaiseksi.
Lähde: The New York Times
Kuva: Pixabay
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kasinorakastajan blogi: Elävänä tai kuolleena!
- Archie Cruz avautuu Iida Vainiosta
- Rita Niemi-Manninen sai kammottavan viestin lapsestaan: ”Sairaita asioita”
- Herttuatar Meghan pahoittelee käytöstään vessassa: ”Anteeksi”
- Onko Sarah Ferguson päästään sekaisin? Hullu suunnitelma rahan saamiseksi
- Kastanja Rauhala avautuu romantiikasta: ”Yllättävänkin herkkä ja romanttinen”
- Janni Hussille kävi huonosti deittisovelluksessa
- Helena ja Mikko Koivun huoltajuusriita jatkuu rajuna – tämä on tilanne
- Shirly Karvinen puhuu suunsa puhtaaksi erosta Sannin kanssa: ”Tuntuu raskaalta”
- Helena Koivu valitti – ei mennyt nappiin
- Rita Niemi-Manninen sai kammottavan viestin lapsestaan: ”Sairaita asioita”
- Shirly Karvinen puhuu suunsa puhtaaksi erosta Sannin kanssa: ”Tuntuu raskaalta”
- Kastanja Rauhala avautuu romantiikasta: ”Yllättävänkin herkkä ja romanttinen”
- Archie Cruz avautuu Iida Vainiosta
- Janni Hussille kävi huonosti deittisovelluksessa