Oulun Finnkino Plaza uudistuu – uudenlaisia ruoka- ja juomatarjoiluja sekä vaikuttava LUXE-salikokemus
Finnkino aloitti syyskuun alussa mittavan remontin Finnkino Plaza -teatterissa. Sali 1 uudistuu rakenteita ja tekniikkaa myöten ja tilalle avautuu lokakuun alussa uusi 200-paikkainen LUXE-sali. Lisäksi teatterin aula- ja oheismyynnin tilat sekä palvelut uudistuvat.
Finnkino jatkaa elokuvateatteriketjunsa kehittämistä Oulussa, kun Finnkinon Plaza-teatteriin avataan täysin uusi LUXE-sali lokakuussa 2019. 1-salin salirakenteet ja -tekniikka uusitaan ja penkit korvataan ylellisillä ja kallistuvilla nojatuoleilla, joilla on omat sivupöydät herkullisia leffatarjoiluita varten. Asiakaspaikkoja uudessa salissa on vähennetty merkittävästi, mikä mahdollistaa uudenlaisen kokemuksen tarjoamisen oululaisille elokuvateatterikävijöille.
Myös elokuvateatterin aulatilat, herkkumyymälä ja -palvelut uudistuvat ja teatterin tarjoilu laajenee niin juoma- kuin ruokapuolella.
– Olemme innoissamme saadessamme tuoda oululaisille elokuvissakävijöille täysin uudenlaisen elokuvateatterikokemuksen, joka on ollut menestys sisarketjuissamme mm. Iso-Britanniassa ja Yhdysvalloissa. Uudistus tarjoaa asiakkaillemme entistä kokonaisvaltaisempia ja vaikuttavampia elokuvateatterikokemuksia ja uusia monipuolisia mahdollisuuksia myös yritys- ja ryhmätilaisuuksien järjestäjille, toteaa Plazan teatteripäällikkö Jaana Härkönen.
Yli kymmenen vuoden ajan oululaisille elokuvaelämyksiä tarjonnut Finnkino Plaza sijaitsee kaupungin ytimessä Torikadulla. Oulun suurimman elokuvateatterin kahdeksan salia esittävät uusimmat ensi-illat kaikille elokuvanälkäisille, unohtamatta Event Cinema -näytöksiä.
Uudistuksen jälkeen syksyn monipuolinen ohjelmisto pitää sisällään mm. seuraavia huippu ensi-iltoja: Joker (ensi-ilta 4.10), Late Lammas -elokuva: Farmageddon (11.10.), Fingerpori (1.11.), pikkujoulukaudelle erinomaisesti sopiva kotimainen draamakomedia Täydellinen joulu (ensi-ilta 25.10.), Terminator – Dark Fate (1.11.), Skywalker-saagan päätösosa Star Wars: The Rise of Skywalker (ensi-ilta 18.12.) ja koko perheen odotettu Frozen 2 -animaatioelokuva (ensi-ilta 25.12.).
Lähde ja kuva: Finnkino
- Norjan Rötösprinssi Marius on ”käytännössä vapautettu”
- Salatut elämät: Nämä vanhat hahmot tekevät yllätyspaluun Pihlajakadulle
- TTK: Anni Ihamäki saneli Anssi Heikkilälle tiukan kiellon
- Camilla jätti Charlesin kuin nallin kalliolle – ”Camilla on isoissa vaikeuksissa”
- Maajussi-Jetta avautuu: Lataa suorat sanat kohuvalinnasta
- TTK: Jaakko ja Kastanja vaihtoivat suudelman
- Näin tyrmäävältä eläkkeelle jäänyt Katri Helena näyttää nyt!
- Janne Saarisen shokkierosta uutta tietoa – exältä paljonpuhuva kommentti
- Christoffer Strandbergin ja TTK-opettajan suhde syveni: ”Tuntui kuin…”
- Jutta Urpilainen majailee nykyään Qatarissa – haukkuu Suomen lyttyyn
- Janne Saarisen shokkierosta uutta tietoa – exältä paljonpuhuva kommentti
- TTK: Jaakko ja Kastanja vaihtoivat suudelman
- Näin tyrmäävältä eläkkeelle jäänyt Katri Helena näyttää nyt!
- Janne Saariselta liikuttava ulostulo: ”Sen tiedän, että…”
- Camilla jätti Charlesin kuin nallin kalliolle – ”Camilla on isoissa vaikeuksissa”
- Freemanilta yllättävä paljastus Paula Koivuniemestä
- Linnan juhlien tämän vuoden teema julkaistiin – Nämä supertähdet esiintyvät juhlissa
- TTK: Anni Ihamäki saneli Anssi Heikkilälle tiukan kiellon
- Christoffer Strandbergin ja TTK-opettajan suhde syveni: ”Tuntui kuin…”
- Maajussille morsian -Jetta sai katsojat raivoihinsa: ”Jetan syy”