Sara Siepin uima-allaskuva nostatti myrskyn – katso mistä nyt kiistellään
Sara Sieppi, 27, on moneen kertaan sanonut saavansa suuren osan elannostaan sosiaalisesta mediasta. Hänellä on Instagramissa 155 000 seuraajaa ja monet yhteistyökumppanit ovat huomanneet hänen huomioarvonsa.
Sieppi on myös kertonut saavansa Instagram-kuvistaan kohtuuttoman paljon kritiikkiä. Ihmiset kritisoivat esimerkiksi hänen ulkonäköään, vartaloaan ja paljastavien kuvien julkaisemista. Nyt yhä suuremmaksi kritiikin aiheeksi on alkanut nousta myös kaunottaren hiilijalanjälki.
Sieppi matkustaa varsin paljon ulkomaille ja etenkin kaukokohteisiin. Äskettäin hän julkaisi kuvia Meksikosta ja nyt hän on palannut jälleen Aasiaan. Uusi Thaimaassa otettu kuva on saanut paljon kritiikkiä, koska monet kommentoijat ovat huolestuneita jatkuvan lentämisen vaikutuksista maapallon ilmastoon. Heidän mielestään Sieppi saa kuvillaan aikaan matkustamisen ihannointia.
– Ongelma on siinä että koska glorifioit elämäntyyliäsi, jonka hiilijalanjälki vaikuttaa olevan valtava ainakin lentomailien osalta, niin muutkin alkavat ihannoida elämäntyyliä, joka ei ole kestävä, eräs kommentoija toteaa.
– Eikö Suomessa muka ole hyvä olla? toinen kysyy.
– Ei ketään kiusata mutta olisi kiva jos haitallisia elämäntapoja ei ainakaan näin julkisesti promottaisi. Uskon oikeasti että vaikuttajille löytyisi maksajia myös firmoista jotka edistävät parempia asioita kuin kaukomatkailu, kolmas kirjoittaa.
Sieppiä myös puolustetaan.
– Tää menee kiusaamisen puolelle, kun aletaan haukkumaan yksittäistä ihmistä ja hänen elämää sekä valintoja, eräs seuraaja kommentoi.
– Tää maa hukuttaa ihmiset negatiivisuuteen ja siksi täältä on välillä päästävä pois. Maailma on tarkoitettu nähtäväksi ja koettavaksi! toinen kirjoittaa.
– Säälittävää ruikutusta ihmisiltä. Jokainen varmaan saa elää omaa elämää miten haluaa, kolmas toteaa.
Alla Sara Siepin suurta polemiikkia aiheuttanut uima-allaskuva Thaimaasta.
Tässä pari viikkoa sitten Meksikon matkalta julkaistuja kuvia.
Kuvat: Instagram / Sara Sieppi
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ero Robert Heleniuksesta jäi taakse – Viivi Pumpanen löysi uuden rakkauden
- Linda Lampenius kyseenalaistaa Euroviisujen tuloksen: ”Kaikki kilpailussa on vilppiä”
- Aku Hirviniemi paljastaa vihdoin syyn törkyviesteihinsä
- Mette-Maritin vangittu Marius-poika: Shokkipäätös!
- Sanna Marin veti herneet nenään lentokentällä – katso kuva!
- Taustalaulajalta suoraa puhetta Dannysta ja Helmistä: “Se on aivan selvää”
- Helena Koivun juhannuksessa surullinen käänne: ”Elämä tuntuu tavallista raskaammalta”
- Tuukka Temonen sai liikuttavan viestin: ”Tapahtui mitä tahansa”
- Katri Riihilahti paljastaa: Tämä asia on Akilta tiukasti kielletty
- Katariina Souri laukoo suorat sanat Susanna Penttilän panobussista – näin reagoi Suski
- Tuukka Temonen sai liikuttavan viestin: ”Tapahtui mitä tahansa”
- Sanna Marin veti herneet nenään lentokentällä – katso kuva!
- Huhumylly TTK:n ympärillä sakenee – onko tässä uusi juontaja?
- Katariina Souri laukoo suorat sanat Susanna Penttilän panobussista – näin reagoi Suski
- Mette-Maritin vangittu Marius-poika: Shokkipäätös!
- Taustalaulajalta suoraa puhetta Dannysta ja Helmistä: “Se on aivan selvää”
- Katri Riihilahti paljastaa: Tämä asia on Akilta tiukasti kielletty
- Helena Koivun juhannuksessa surullinen käänne: ”Elämä tuntuu tavallista raskaammalta”
- Sara Siepin Pyry-puoliso tarjoaa harvinaisen kurkistuksen pariskunnan vauva-arkeen
- Huippukokki Kape Aihinen raivosi asiakkaille ravintolassa: ”Mikä vi*tu sua vaivaa?”