Suomi voitti maailmanmestaruuden, mutta vain yksi Nuori Leijona kelpuutettiin kisojen tähdistöön
Suomi voitti upeasti kultaa alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa päihittämällä finaalissa USA:n 3-2, mutta tätä ei juurikaan huomioitu kisojen tähdistövalinnoissa.
Kansainvälisen jääkiekkoliiton (IIHF) direktoraatti valitsi turnauksen parhaat pelaajat, joihin ei kelpuutettu yhtäkään kultaleijonaa.
Edes huipputurnauksen pelannutta maalivahti Ukko-Pekka Luukkosta ei valittu parhaaksi maalivahdiksi, vaan sen kunnian sai IIHF:ltä Venäjän Pjotr Kotshetkov. Parhaaksi puolustajaksi valitiin myös venäläinen Aleksander Romanov. Kisojen paras hyökkääjä oli IIHF:n mielestä Yhdysvaltojen Ryan Poehling, joka oli myös median mielestä turnauksen arvokkain pelaaja.
Median valitsemaan kisojen tähdistökentälliseen sentään Luukkonen mahtui. Muita kultamitalisteja kentälliseen ei kelpuutettu, ei edes pistepörssin kakkoseksi sijoittunut Aleksi Heponiemi. Heponiemi tehtaili kisoissa 9 pistettä, samoin kuin venäläinen Grigori Denisenko, joka voitti pistepörssin tekemällä yhden maalin enemmän.
All Star-ketju:
Puolustajat: Aleksander Romanov (Venäjä) ja Erik Brännström (Ruotsi). Hyökkääjät: Grigori Denisenko (Venäjä), Philipp Kurashev (Sveitsi) ja Ryan Poehling (USA). Direktoraatin ja median tähdistövalinnat tehdään yleensä ennen loppuottelua. Lähde: SuomiKiekko Kuva: TSN.caLUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kasinorakastajan blogi: Elävänä tai kuolleena!
- Archie Cruz avautuu Iida Vainiosta
- Rita Niemi-Manninen sai kammottavan viestin lapsestaan: ”Sairaita asioita”
- Herttuatar Meghan pahoittelee käytöstään vessassa: ”Anteeksi”
- Onko Sarah Ferguson päästään sekaisin? Hullu suunnitelma rahan saamiseksi
- Kastanja Rauhala avautuu romantiikasta: ”Yllättävänkin herkkä ja romanttinen”
- Janni Hussille kävi huonosti deittisovelluksessa
- Helena ja Mikko Koivun huoltajuusriita jatkuu rajuna – tämä on tilanne
- Shirly Karvinen puhuu suunsa puhtaaksi erosta Sannin kanssa: ”Tuntuu raskaalta”
- Helena Koivu valitti – ei mennyt nappiin