Voisivatko turvapleksilasit toimia myös meillä? – Näin italialaisia palveluita on alettu avaamaan.

Italiassa on tiukkojen rajoitusten jälkeen päästy avaamaan mm. ravintoloita, kahviloita ja kampaamoita. Eri taloudessa asuvat ystävät saavat nyt tavata toisiaan. Paikat saavat olla auki, jos niissä noudatetaan tiukkoja sääntöjä, jotka liittyvät turvaetäisyyksien pitämiseen, ja muihin keinoihin yrittää estää koronan leviämistä.
Kaikissa ravintoloissa ei ole mahdollista toteuttaa vaadittua 2 metrin turvaetäisyyttä, jollainen pitäisi asiakkaiden välillä olla. Mutta milanolaisessa ravintolassa, jossa pöydät ovat hyvin lähellä toisiaan, on keksitty hyvä idea. Siellä on asennettu jokaisen pöydän keskelle turvapleksilasi.
Italialaisissa kampaamoissa asiakkailla on käytössä kasvosuojaimet kuten myös kampaamotyöntekijöillä, joilla näyttäisi näiden kuvien perusteella olevan niiden lisäksi käytössä myös kasvojen eteen laitettava pleksilasi.
Kasvosuojia käyttävät myös tarjoilijat ja muut palveluammatissa olevat henkilöt. Vatikaaniin pyrkiviltä taas mitataan ruumiinlämpö.
Myös museot, rannat ja kirkot ovat saaneet Italiassa jo avautua. Kuntosalit, uima-altaat ja urheilukeskukset avataan 25. toukokuuta sekä elokuvateatterit ja teatterit 15. kesäkuuta. On mielenkiintoista nähdä, millaisia käteviä keinoja viruksen leviämisen estämiseksi vielä keksitään, kun näitä paikkoja Italiassa vähitellen avataan. Ehkäpä lisää pleksilasia?
Lähde ja kuvat: Metro.co.uk
Ota 20 ilmaiskierrosta
Ei omaa rahaa, ei riskiä
- Avaa pelitili Lucky Dinolle.
- Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
- Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.
Luetuimmat
- Anni Hautala ja Ilkka Ihamäki menivät naimisiin – ”Tän onnellisempaa päivää en muista kokeneeni”
- Missi Emmi Suuronen paljasti hänen ja Akseli Herlevin suhteen todellisen tilan – kohtasivat yllättäviä haasteita: ”Tänään ikävöin sinua”
- Hymy: Niklas Hagmanin uusi rakas on tunnettu tanssija, joka on esiintynyt Cheekin videolla!
- Tässä on Kiira Korven uusi mies – julkaisivat harvinaisen yhteiskuvan!
- Elina Gustafsson ja Ansku Bergström ottivat uuden askeleen suhteessaan – ”Mehän ei siis olla vielä asuttu yhdessä”
- Hiljattain synnyttänyt Metti Forssell jakoi tunteikkaan päivityksen – itki julkisella paikalla: ”Minun piti keräillä itseäni”
- Martina Aitolehti avautuu vihdoin myrskyisästä suhteestaan Stefan Thermaniin – ”Katsoin sitä vierestä kuin hidastettua autokolaria”
- Kerttu Rissanen kamppaili koko kesän ikävien terveysongelmien kanssa – ”Esityksien vetäminen oli rehellisesti sanottuna pelkkää selviytymistä”
- IL: Leo Stillman kommentoi vihdoin suhdehuhuja suosikkijuontajaan – ”Kannattaa katsoa se sarja”
- IS: Leskeksi jäänyt Elina Kanerva teki suuren elämänmuutoksen