Anna Abreu on ollut osa suomalaista musiikkikenttää jo 16-vuotiaasta lähtien, mutta tänä vuonna hän on kertonut vetäytyvänsä pitkälle tauolle. Ennen sitä edessä ovat kuitenkin näyttävät jäähyväiset: Anna nousee lavalle Helsingin Veikkaus Arenalla maaliskuussa.

– Mä lupaan, että kun ABREU-show vihdoin nousee areenalle, se tehdään kunnolla, Anna vannotti syksyllä somessa.

Kahden päivän mittainen konserttikokonaisuus kantaa nimeä Carnaval de Abreu. Portugalilaisjuurinen artisti on kertonut, että entisessä Hartwall Arenassa kuullaan kappaleita koko hänen uransa ajalta aina ensihiteistä nykypäivään.

Annan oma suurin innostus tapahtumaan liittyy kuitenkin muuhun kuin musiikkiin. Hän kertoi perjantaina 13.2., että juhlakonsertit toteutetaan täysin lihattomalla linjalla.

– ABREUn omasta toiveesta Veikkaus Arenan kaikissa myyntipisteissä tarjotaan vain vegaanista ruokaa ja juomaa muutamaa lakto-ovo-poikkeusta lukuun ottamatta, tiedotteessa kerrotaan.

– Ehkä elämäni isoin ylpeydenaihe ja saavutus, Anna hehkuttaa ilmoituksen yhteydessä.

Anna tunnetaan vahvana eläinten oikeuksien puolestapuhujana. Hän on aiemmin kampanjoinut esimerkiksi possupositiivisen joulun puolesta ja rohkaissut vaihtamaan perinteisen joulukinkun kasvisvaihtoehtoihin. Lisäksi hän on ottanut jyrkän kannan eläinten käyttämistä vastaan viihteessä.

Se, että artisti on onnistunut poistamaan lihavaihtoehdot kokonaan esiintymistensä ajaksi areenan tarjonnasta, on poikkeuksellinen saavutus. Uutinen onkin saanut sosiaalisessa mediassa runsaasti myönteistä huomiota.

Lähde: Seiska

LUE MYÖS: