Kuva: AOP
Annimari Korte kertoo uutuuskirjassaan häntä järkyttäneestä murhatragediasta: ”Koetin esittää normaalia ja pidättelin kyyneleitä”
Aitajuoksija Annimari Korte, 33, kertoo urheilutoimittaja Mika Saukkosen kirjoittamassa elämäkerrassaan Yli kaikkien aitojen (Tammi) traagisesta tapahtumasta, joka pysäytti tuolloin 21-vuotiaan Kortteen.
Korte opiskeli tuolloin Yhdysvalloissa San Diegossa ja oli juuri palannut jouluksi Suomeen. Tarkoitus oli lähteä ulos juhlimaan hyvän ystävän kanssa, kun tämä otti yllättäen puheeksi aiemmin Lohjalla tapahtuneen henkirikoksen. Nuori nainen oli murhattu ja Korte sai nyt kuulla, että uhri oli hänen treenikaverinsa.
– Minua alkoi ahdistaa. Kurkkuani kuristi. Koetin esittää normaalia ja pidättelin kyyneleitä. Lähdimme ulos, mutta ajatukseni harhailivat eikä mistään juhlimisesta voinut puhuakaan, Korte kertoo kirjassa.
Hän ei puhunut asiasta ystävänsä kanssa enempää, mutta järkytys purkautui myöhemmin kotona itkuna ja vavisutti myös aiturin turvallisuudentunnetta.
– Olin aina luullut ja olettanut, että elämä on turvallista ja että jotakin tällaista saattoi kyllä tapahtua ehkä Yhdysvalloissa, missä olin jo pitkään ollut. Mutta että Suomessa? Sitä en voinut uskoa.
Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen tästä. Lue myös: Katso video! Annimari Korte loikkaa bikinit päällä ja pakarat vilkkuen hankeen: ”Hurja mimmi oot!” Annimari Korte poseeraa hollantilaistähden kanssa – hurjat vatsalihakset varastavat huomion
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Erika Vikman täräyttää: ”Haistakaa koko Suomi vi**u”
- Ero Robert Heleniuksesta jäi taakse – Viivi Pumpanen löysi uuden rakkauden
- Linda Lampenius kyseenalaistaa Euroviisujen tuloksen: ”Kaikki kilpailussa on vilppiä”
- Aku Hirviniemi paljastaa vihdoin syyn törkyviesteihinsä
- Mette-Maritin vangittu Marius-poika: Shokkipäätös!
- Sanna Marin veti herneet nenään lentokentällä – katso kuva!
- Taustalaulajalta suoraa puhetta Dannysta ja Helmistä: “Se on aivan selvää”
- Helena Koivun juhannuksessa surullinen käänne: ”Elämä tuntuu tavallista raskaammalta”
- Tuukka Temonen sai liikuttavan viestin: ”Tapahtui mitä tahansa”
- Katri Riihilahti paljastaa: Tämä asia on Akilta tiukasti kielletty
- Tuukka Temonen sai liikuttavan viestin: ”Tapahtui mitä tahansa”
- Taustalaulajalta suoraa puhetta Dannysta ja Helmistä: “Se on aivan selvää”
- Sanna Marin veti herneet nenään lentokentällä – katso kuva!
- Huhumylly TTK:n ympärillä sakenee – onko tässä uusi juontaja?
- Mette-Maritin vangittu Marius-poika: Shokkipäätös!
- Katariina Souri laukoo suorat sanat Susanna Penttilän panobussista – näin reagoi Suski
- Katri Riihilahti paljastaa: Tämä asia on Akilta tiukasti kielletty
- Helena Koivun juhannuksessa surullinen käänne: ”Elämä tuntuu tavallista raskaammalta”
- Sara Siepin Pyry-puoliso tarjoaa harvinaisen kurkistuksen pariskunnan vauva-arkeen
- Huippukokki Kape Aihinen raivosi asiakkaille ravintolassa: ”Mikä vi*tu sua vaivaa?”