Kuten kaikki tietävät, prinssi Harry ja herttuatar Meghan ehtivät suututtaa suuren määrän kuninkaallisen perheen jäseniä lyhyenä aikanaan hovissa.

Draamankaari sai alkunsa jo ennen liiton virallistamista. Ennen kuin pariskunnan välit kuningas Charlesiin ja prinssi Williamiin tulehtuivat, Meghan ehti närkästyttää käytöksellään erään toisen kuninkaallisen sisäpiiriläisen, kertoo DailyMail.

Hovin etiketti ja kuninkaallinen käytös olivat yhdysvaltalaiselle Meghanille monella tapaa ennestään vieraita. Niinpä kuningatar Elisabet määräsi hänelle mentoriksi herttuatar Sophien.

Hovin ystävä, kirjailija Gyles Brandreth kertoo, ettei Meghan kuitenkaan ollut halukas vastaanottamaan apua Sophielta. Hän epäilee, että Meghan koki saavansa kaiken tarvitsemansa tuen Harryltä.

Elisabetin silmissä Sophiella olisi ollut paljonkin tarjottavaa Meghanille, sillä molemmat liittyivät osaksi kuninkaallista perhettä avioliiton kautta. Sophien on sanottu olleen Elisabetin suosikkiminiä, joten tämän osoittaminen mentoriksi kertoo paljon.

– Kuningatar toivoi Meghanin menestyvän avioliitossaan ja uudessa roolissaan, ja hän todella teki kaikkensa sen eteen, Gyles toteaa. 

Toisin kuin Elisabet toivoi, varsinaisesta menestyksestä ei voitane puhua. Harry ja Meghan jättivät kuninkaalliset tehtävänsä vuonna 2020. Tämän seurauksena Edward ja Sophie saivat jälleen näkyvämmän roolin hovin edustajina. Ironinen tilanne kirvoitti Sophielta jäätävän kommentin kun häneltä kysyttiin Harryn ja Meghanin tuuraamisesta.

Sophie on palannut Harryn ja Meghanin lähtöön myöhemmissäkin haastatteluissa. Hän on todennut toivovansa pariskunnan olevan onnellisia. Pientä kuittailuakin prinssiparin suuntaan on ollut havaittavissa hyväntahtoisesta lausahduksesta huolimatta:

– Me kaikki yritämme auttaa jokaista, joka tulee uutena perheeseen, hän on todennut.

Lähde: Seiska