Harry ja Meghan pahassa pinteessä: uskottavuus murenemassa
Prinssi Harryn ja Meghan Marklen taloudellinen tasapainoilu on johtanut yhä suurempaan ristiriitaan heidän hyväntekeväisyystyönsä kanssa.
Pariskunnan tulot eivät ole vastanneet heidän elinkustannuksiaan sen jälkeen, kun he vuonna 2020 jättäytyivät pois hovista.
Turvallisuudesta ei voida tinkiä, ja muutenkin kulut ovat kuninkaallisella tasolla – ilman kuninkaallista rahoitusta.
Uusia tuloja on siis haettava, mutta juuri nämä liiketoimintayritykset syövät heidän uskottavuuttaan, etenkin suhteessa heidän omaan Archewell-säätiöönsä. Säätiö, joka on pitkälti Harryn luomus, pyrkii edistämään mielenterveyttä, tukemaan traumoista toipumista sekä edistämään tasa-arvoa ja pakolaisapua.
Säätiön tuore raportti toteaa, että nuoret kaipaavat esikuvia, jotka eivät tavoittele rahaa ja seuraajia. Raportin mukaan johtajuudessa korostuu aitous, ei “teennäisiksi”, “epäaidoiksi” ja “voittoa tavoitteleviksi” koettu vaikuttajakulttuuri.
Tämä osuu arkaan kohtaan. Meghanin omat hyvinvointituotteet ja lifestyle-sisällöt on nähty kalliina ja itseään markkinoivina.
Meghan on kuitenkin kiistänyt olevansa vaikuttaja ja kuvailee itseään “yrittäjäksi ja naisperustajaksi”.
Kriitikot muistuttavat, että parin Netflix- ja Spotify-sopimusten arvo on ylittänyt 100 miljoonaa euroa ja että he elävät 14 miljoonan dollarin kartanossa.
Tukijat taas korostavat, että kaikkien on hankittava toimeentulonsa tavalla tai toisella: “me kaikki teemme niin, jos emme satu olemaan hovin jäseniä.”
Archewellin vaikuttavuusraportti perustuu yli sadan 10–25-vuotiaan nuoren haastatteluihin eri maista. Monia heistä yhdistää uupumus vaikuttajakulttuurin pinnallisuuteen:
– Nuoret kuvaavat vaikuttajia ”teennäisiksi”, ”epäaidoiksi” ja ”voittoa tavoitteleviksi”. Merkitykselliset äänet hukkuvat usein haitalliseen tai pinnalliseen sisältöön, asiakirjassa todetaan.
Newsweekin mukaan juuri tämä – Harryn ja Meghanin halu puhua aitoudesta ja toimia sen lähettiläinä – altistaa heidät erityisen helposti tekopyhyyssyytöksille.
Lähde: Seiska
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Anna Abreulta erikoinen ilmoitus – päätös jakaa varmasti mielipiteitä
- Sara Sieppi paljastaa: Amazing Race -tuotanto joutui puuttumaan veljen alkoholinkäyttöön
- Kasinorakastajan blogi: 0,2 egeä sisään, 100 tonnia ulos – historian kovin slottiosuma!
- Shokkikäänne: Käärijän kumppani jätti yhteisen kodin
- Sanna Marin teki yllättävän peliliikkeen – ”Kirjaimellisesti shokissa”
- Poliisiopiston seksikäs kaunotar hurmasi kaikki 80-luvulla – tältä hän näyttää nykyään
- Uusi käänne Sanna Marinin asuntokuvioissa
- Jennika Vikman avautuu Dannystä
- Janni Hussi saa treffikutsuja 18-vuotiailta: ”Aion olla tosi avoin”
- Sara Siepiltä paljastus parisuhteesta: ”Tuntuisi väärältä”