Herttuatar Meghan paljastaa saaneensa keskenmenon: ”Vajosin lattialle ja tiesin menettäväni toisen lapseni”
Herttuatar Meghan kertoo avoimesti New York Timesille kirjoittamassaan kolumnissa rankasta kokemuksestaan aiemmin tänä vuonna. Herttuatar paljastaa kolumnissa saaneensa keskenmenon viime heinäkuussa.
– Tein aamiaista, ruokin koirat ja otin vitamiinit. Laitoin hiukseni poninhännälle ennen kuin nostin poikani sängystä.
– Vaihdettuani hänen vaippansa, tunsin terävän kouristuksen ja vajosin lattialle pidellen häntä sylissäni. Tiesin samaan aikaan menettäväni toisen lapseni, Meghan kirjoittaa.
Tunteja myöhemmin Meghan makasi sairaalassa ja piteli aviomiehensä kättä.
– Suutelin hänen rystysiään jotka olivat kostuneet kyynelistämme. Tuijotin kylmiä valkoisia seiniä silmät lasittuneina. Yritin kuvitella miten selviäisimme tästä.
Meghanin mukaan lapsen menettäminen tarkoittaa melkein sietämätöntä surua, jonka monet kokevat, mutta josta vain harvat puhuvat ääneen.
– Jotkut ovat jakaneet rohkeasti tarinansa ja avanneet näin oven tietäen, että kun yksi henkilö puhuu, se antaa meille kaikille luvan toimia samoin, Meghan kirjoittaa.
Hän kertoo tajunneensa sairaalassa, että ainoa tapa aloittaa toipuminen on kysyä ensin, Oletko kunnossa? Meghanin mukaan surun kuormitus pienenee kun kysymme ja kuuntelemme vastausta avoimin sydämin ja mielin.
– Kun meidät kutsutaan jakamaan tuskaamme, otamme yhdessä ensimmäiset askeleet kohti parantumista.
Sussexin herttuaparin esikoispoika Archie syntyi toukokuussa 2019 ja perhe asuu nykyään Yhdysvalloissa. He jättivät tehtävänsä brittihovissa viime talvena.
Lue myös:
Herttuatar Meghanilta voimakas kannanotto Yhdysvaltain presidentinvaaleihin – kritisoiko puheessaan Trumpia?
Oho! Vasta ystävystyneet Adele ja Meghan Markle bongattu yhdessä pilates-tunneilta – mitä tuumii kuningatar Elisabet?
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Fanit huolissaan Janni Hussista – avautuu tilanteestaan
- Nanna Karalahti haastoi Jere Karalahden oikeuteen
- Kerttu Rissanen joutui tekemään rankan päätöksen: ”Morkkis ja huono omatunto”
- Joel Harkimon paljastus sai monet kihisemään kiukusta – Janni Hussille sataa sympatiaa
- Kasinorakastajan blogi: Harmaiden markkinoiden raskas varjo
- Janni Hussi tekee erikoisen paljastuksen rinnoistaan
- Helena Koivu avautuu eroriidoista: ”Koittakaa välttää käräjäoikeutta”
- Robin avautuu parisuhteestaan
- Fani kysyi Santa Cruzin paluusta – Archie Cruzin vastaus puhuttaa
- Fanit huolissaan Käärijästä
- Joel Harkimon paljastus sai monet kihisemään kiukusta – Janni Hussille sataa sympatiaa
- Janni Hussi tekee erikoisen paljastuksen rinnoistaan
- Fanit huolissaan Janni Hussista – avautuu tilanteestaan
- Fanit huolissaan Käärijästä
- Nanna Karalahti haastoi Jere Karalahden oikeuteen
- Kerttu Rissanen joutui tekemään rankan päätöksen: ”Morkkis ja huono omatunto”
- Iida Vainiolta paljastus uusista asumiskuvioista: ”Villi elämä oli raskasta”
- Robin avautuu parisuhteestaan