Mediapersoona ja Erikoisjoukot-ohjelmassa nähty Kerttu Rissanen kertoo tuoreessa Rahkaa ja Rieslingiä -podcastin jaksossa kiusaamisesta.

Podcastin tuoreessa jaksossa Kerttu ja hänen juontajaparinsa Laura Kaartinen pohtivat, mitä mieltä he ovat anonyymeistä keskustelualustoista. Kertun mielestä Ylilauta on alustoista pahin.

–Se Ylilauta on ihan hirvee paikka. Oon joskus sieltä lukenut itsestäni juttuja ja en oo mistään lukenut niin hirveitä juttuja. Se on ihan sairas.

Kerttu jatkaa, että anonyymeillä alustoilla on myös hyvät puolensa. Hän kertoo itsekin lukeneensa esimerkiksi mielenterveyteen keskittyvää kanavaa, jossa käyttäjät saivat parhaimmillaan apua ja vertaistukea toisiltaan.

Alustojen huolestuttava puoli on, että ne mahdollistavat toisten haukkumisen täysin ilman vastuuta.

– Se on semmosta joukkolynkkaamista, Kerttu toteaa.

Kerttu kertoo saaneensa vihaviestejä Erikoisjoukoista myös yksityisesti Instagramin puolella. 

– Että en ansainnut paikkaa siellä ja kouluttajat suosii mua mitä ei todellakaan tapahtunut. Se päätty siihen, et ihmiset sai joukkopsykoosin ja lopulta haukuttiin koko persoona.

Kertulle tyypillisin vihaviestin lähettäjä on mies.

Kertun mukaan myös osallistuminen Selviytyjiin jätti häneen ikävän jäljen, joka vaivasi mieltä pitkään.

– Mut äänestettiin silloin ulos koska olin liian positiivinen.

Lähde: Seiska