Maria Veitola joutui rajusti maalitetuksi – avautuu kohtaamastaan häirinnästä: ”Joskus romahdan!”
Toimittaja Maria Veitola julkaisi Instagram-tilillään tunteikkaan kirjoituksen, jossa kertoo saaneensa kymmeniä vihaviestejä ja uhkauksia puolustettuaan julkisesti transihmisten oikeuksia puolustanutta transtaustaista vaikuttajaa.
Veitola kertoo myös netissä kiertäneestä meemistä, jossa häntä mustamaalattiin sekä podcastista, jossa hänestä levitettiin perättömiä väitteitä ja sanoo tulleensa rajusti maalitetuksi.
– Inboxiini vyöryi vihaa ja halveksuntaa. Internet keskustelu- ja kommenttipalstoineen, sekä sosiaalinen media ovat lisänneet kohtaamani häirinnän määrää järkyttävästi, Veitola kirjoittaa.
– Vihapuhetta, maalittamista, vainoamista, mustamaalausta, uskottavuuden ja ammattitaidon kyseenalaistamista, panettelua, seksuaalista ahdistelua, fyysisellä ja seksuaalisella väkivallalla uhkailua, tappouhkauksia.
Veitolan mukaan hän on vihan ja häirinnän kanssa yksin, vaikka saakin lähellä olevilta ihmisiltä tukea.
– Joskus romahdan. Kukaan heistä ei voi tietää, miltä tämä tuntuu. Hirveältä. Ahdistavalta. Lannistavalta. Pelottavalta.
Pahimpina hetkinä hän on joutunut turvautumaan sairaslomaan, terapiaan ja rauhoittaviin lääkkeisiin. Edes poliisista ei ole ollut apua.
– Olen omaehtoinen nainen. Pukeudun miten haluan, puhun mitä haluan. En keskity muitten miellyttämiseen tai lupien kyselemiseen. Osallistun yhteiskunnalliseen keskusteluun, olen julkifeministi ja tuen mm. seksuaalisen häirinnän uhreja ja syrjittyjä vähemmistöjä. En pelkää, edes virheitä.
– Minulle on tärkeämpää olla inhimillinen, kuin täydellinen.
Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen tästä.
Lue myös:
Seiska: Maria Veitola paljastaa ihmiset, joiden luokse ei lähtisi yökylään
- Norjan Rötösprinssi Marius on ”käytännössä vapautettu”
- Salatut elämät: Nämä vanhat hahmot tekevät yllätyspaluun Pihlajakadulle
- TTK: Anni Ihamäki saneli Anssi Heikkilälle tiukan kiellon
- Camilla jätti Charlesin kuin nallin kalliolle – ”Camilla on isoissa vaikeuksissa”
- Maajussi-Jetta avautuu: Lataa suorat sanat kohuvalinnasta
- TTK: Jaakko ja Kastanja vaihtoivat suudelman
- Näin tyrmäävältä eläkkeelle jäänyt Katri Helena näyttää nyt!
- Janne Saarisen shokkierosta uutta tietoa – exältä paljonpuhuva kommentti
- Christoffer Strandbergin ja TTK-opettajan suhde syveni: ”Tuntui kuin…”
- Jutta Urpilainen majailee nykyään Qatarissa – haukkuu Suomen lyttyyn
- Janne Saarisen shokkierosta uutta tietoa – exältä paljonpuhuva kommentti
- TTK: Jaakko ja Kastanja vaihtoivat suudelman
- Näin tyrmäävältä eläkkeelle jäänyt Katri Helena näyttää nyt!
- Janne Saariselta liikuttava ulostulo: ”Sen tiedän, että…”
- Camilla jätti Charlesin kuin nallin kalliolle – ”Camilla on isoissa vaikeuksissa”
- Linnan juhlien tämän vuoden teema julkaistiin – Nämä supertähdet esiintyvät juhlissa
- TTK: Anni Ihamäki saneli Anssi Heikkilälle tiukan kiellon
- Freemanilta yllättävä paljastus Paula Koivuniemestä
- Christoffer Strandbergin ja TTK-opettajan suhde syveni: ”Tuntui kuin…”
- Maajussille morsian -Jetta sai katsojat raivoihinsa: ”Jetan syy”