Me Naiset: Heidi ja Toni Nieminen avoimena erityislapsestaan: ”Aloin jo mielessäni tehdä surutyötä lapseni kohtalosta”
Ex-aviopari Heidi ja Toni Nieminen kertovat avoimesti Me Naiset -lehdessä erityislapsen vanhemmuudesta. Vuoden ja viiden kuukauden ikäinen Elsa-tytär sairastaa akondroplasiaa, joka on lyhytkasvuisuutta aiheuttava luustosairaus.
Vauvavuosi oli Heidille rankkaa ja turhauttavaa aikaa. Elsan kasvu ei edennyt kuten aiemmilla lapsilla, eikä lääkärien vastaanotoilla tai neuvolassa asiaan suhtauduttu vakavasti.
– Tuntui, ettei minua otettu vakavasti. Koin jääväni epäilyni kanssa yksin, huoli vain kasvoi ja aloin jo mielessäni tehdä surutyötä lapseni kohtalosta, Heidi kertoo Me Naisille.
Lopulta Elsan diagnoosi varmistui tytön ollessa viiden kuukauden ikäinen. Nyt Niemiset rakentavat huumorilla, mutkattomuudella ja rakkaudella perustaa, jolta Elsa kasvaa kohtaamaan ennakkoluuloja, tietämättömyyttä ja katseita.
– Korkeushyppääjää Elsasta ei tule. Enemmän mietityttää se, miten ihmisten tietämättömyys aikanaan Elsaan vaikuttaa. Hän saa tuijotuksia osakseen viimeistään, kun lähtee kouluun. Toisaalta hän saattaa lähtökohdistaan kasvaa ihmiseksi, joka on empatiataidoiltaan kyvykkäämpi kuin moni muu, Heidi pohtii.
Tonin mukaan Elsa on nauravainen, elinvoimainen, kykenevä ja tempperamenttinen lapsi ja myös Heidi on onnellinen näistä luonteenpiirteistä tyttärellään.
– Sydämeni varmaan särkyisi, kun miettisin, miten hän selviää. Hänestä paljastuikin rohkea ja temperamenttinen tyyppi, joka osaa kertoa, mitä haluaa. Minulla ei ole enää pienintäkään pelkoa, etteikö Elsa pärjää, Heidi sanoo.
Myös Toni on samaa mieltä ja näkee tyttäressään selviytyjän.
– Asiat, joille ei mitään mahda, on vain hyväksyttävä. Siksi Elsankaan sairaus ei ole surkuttelun aihe.
– Mistäs sitä tietää: erilaisuudesta voi seurata enemmän mahdollisuuksia kuin uhkakuvia tai esteitä. Sanonkin, että Elsalla ei ole pisin varsi, mutta kyllä hän vielä korkealle lyö.
Lue myös:
Petetty Heidi Nieminen avautuu eron jälkeisestä elämästä: ”En olisi uskonut, että tulee päivä, jolloin seison omilla jaloillani”
MTV: Sinkkuna viihtyvä Toni Nieminen muutti Helsinkiin – palasi vanhaan työhönsä
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Shirly Karviselta shokkiavautuminen: Ex-puoliso kontrolloi hirveällä tavalla
- Jari Sillanpään tuleva kiertue aiheutti kohun
- Sara Sieppi avautuu raskaudestaan: ”Lapsella on oikeus yksityisyyteen heti syntymästään alkaen”
- Lainojen vertailu suomalaisen kuluttajan näkökulmasta
- Joel Harkimo ilmestyi TTK-lähetykseen kaunottaren kanssa
- Ansku Bergströmiltä yllätysavautuminen: ”On ollut vaikeeta”
- Iida Vainion ja Archie Cruzin suhteessa käänne – mitä tämä nyt sitten tarkoittaa?
- Helena Koivulta suoraa puhetta käräjien jälkeen: ”Jos oikeasti rakastat lastasi”
- Auri Kanasen kommenteista nousi kohu – ”Tylyä käytöstä”
- Mikko Koivulta meni hermot oikeudessa
- Ansku Bergströmiltä yllätysavautuminen: ”On ollut vaikeeta”
- Sara Sieppi avautuu raskaudestaan: ”Lapsella on oikeus yksityisyyteen heti syntymästään alkaen”
- Shirly Karviselta shokkiavautuminen: Ex-puoliso kontrolloi hirveällä tavalla
- Jari Sillanpään tuleva kiertue aiheutti kohun
- Helena Koivulta suoraa puhetta käräjien jälkeen: ”Jos oikeasti rakastat lastasi”
- Iida Vainion ja Archie Cruzin suhteessa käänne – mitä tämä nyt sitten tarkoittaa?
- Joel Harkimo ilmestyi TTK-lähetykseen kaunottaren kanssa