Dubaissa miljonäärirakkaansa Jeffin kanssa asuva Sofia Belórf kertoo yllättävistä hyvinvointiongelmistaan Sofia Bling Bling Dubai -ohjelmassa.

Vaikka elämä näyttää ulospäin luksukselta, Belórf paljastaa kärsineensä viime aikoina vakavista uniongelmista, uupumuksesta ja vatsavaivoista. Tilanne meni hänen mukaansa niin pahaksi, että hän turvautui vitamiini- ja lääketiputukseen.

36-vuotias Belórf kertoo nukkuvansa öisin usein vain muutaman tunnin. Hän kuvailee olleensa jopa hermoromahduksen partaalla useiden unettomien öiden jälkeen.

– Olin aika hermoromahduksen partaalla sen takia, kun oli monta unetonta yötä. Olen ollut tosi itkuinen ja väsynyt. Menen nukkumaan ja herään viideltä aamulla enkä saa enää unta, hän kertoo sarjassa.

Jeffin lähtö laukaisee oireet

Belórfin mukaan ongelmat pahenevat erityisesti silloin, kun hänen poikaystävänsä lähtee työmatkoille.

– En tiedä, miksi sen pitää tapahtua silloin, kun poikaystävä lähtee. Se toisi vähän turvaa, kun olisi nallekarhu nukkumassa vieressä, hän sanoo ohjelmassa.

Belórf kuvailee yksin nukkumista ahdistavaksi kokemukseksi.

– Nyt olen yksin pimeässä huoneessa, ja tuntuu, että tornit kaatuu päälle.

”Maailman hienoin elämä ei suojaa uupumukselta”

Belórf sanoo oppineensa iän myötä kuuntelemaan itseään aiempaa tarkemmin. Hän muistuttaa, ettei ulkoinen menestys tai ylellinen elämä tarkoita automaattisesti hyvinvointia.

– Sä voit elää maailman hienointa elämää, mutta silti voi tulla burnout, hän toteaa.

Belórfin mukaan kyse ei välttämättä ole varsinaisesta työuupumuksesta, mutta viime viikot ovat olleet hänelle poikkeuksellisen raskaita.

LUE MYÖS: