Kuva: AOP
Rita Niemi-Manniselta tiukka kannanotto Aki Mannisen kommenteista nousseeseen kohuun – ”Te, menkää itseenne”
Tunnetun hyvinvointiyrittäjän Aki Mannisen voimakassanaiset puheet Selviytyjät-ohjelmassa ovat nousseet puheenaiheeksi sosiaalisessa mediassa.
Monien mielestä Manninen käyttäytyy epäasiallisesti Selviytyjissä kisaavia naisia kohtaan, sillä hän muun muassa kuvailee heitä Selviytyjät Suomi Extrassa ”kieroiksi kuin korkkiruuvit”. Lisäksi Manninen kommentoi ohjelmassa, että ”jos hänellä olisi tissit, olisi hän mennyt tyttöjen kerhoon” ja ettei hän voinut juonitella Selviytyjissä naisten kanssa, sillä ”hänellä on munat”.
Somessa käytävään keskusteluun ovat osallistuneet useat Selviytyjissä mukana olevat naiskilpailijat. Esimerkiksi bloggaaja Sara Vanninen ottaa aiheeseen kantaa oman Instagram-tilinsä Stories-osiossa.
– Minun mielestäni on helvetin vaarallista se, että näitä (kommentteja) ei tuomita esimerkiksi tuotannon puolelta millään tavalla. Koska se olisi nyt ihan äärimmäisen tärkeää, tuoda selkeästi esiin ja ilmi se, että tällainen puhe ei vain kuulu tähän päivään enää, Vanninen alleviivaa.
Nyt Mannisen vaimo, hyvinvointiyrittäjänä niin ikään toimiva Rita Niemi-Manninen on julkaissut Instagramissa tekstin, jossa hän puolustaa miestään.
– Tää mies on lempein ja ajattelevin mitä tiedän, Rita aloittaa kirjoituksensa.
– Te, jotka yhden jakson perusteella annatte tuomion tälle miehelle, menkää itseenne. Tosiasia oli se, että tämä mies kantoi joukkuettaan, toi ruuan pöytään, rakensi teltan, auttoi… ja se kaikki ei edes näkynyt kameroiden edessä, hän jatkaa.
Jos upotus ei näy, voit katsoa sen täällä. Ritan mukaan on epäreilua, että somekansa tuomitsee ihmisen, jota ei tunne. – En ymmärrä teitä NAISET, jotka haukutte tuntematta ihmistä!! ”Kiiltokuvakerho” on termi jota minäkin oon käyttänyt koko elämäni ihmisistä, jotka juoruaa selän takana, oli ne sitten miehiä tai naisia! Tissit löytyy naiselta (biologinen fakta) ja jos mies puhuu vaimostaan, niin mitä pahaa siinä on?!, Rita lataa. Postauksensa lopussa Rita ylistää puolisoaan vuolain sanoin. Erityisesti hän kehuu Akin rehellisyyttä. – Rakastan tätä miestä, ja rakastan hänen suoruuttaan, mikä tässä maailmassa tuntuu olevan katoava luonnonvara. Lue myös: Naiskilpailijat raivostuivat Aki Mannisen kommenteista Selviytyjissä – ”He*vetin vaarallista” Aki Manninen perustelee putoamistaan Selviytyjistä – ”Minulla ei ollut jumalauta tissejä” Selviytyjät nosti Herbalistin kiusaamismuistot pintaan – ”Musta tuntui siltä, että muut vihasi mua”
LUE MYÖS:
- Alisa Vainio ja Janne Saarinen hempeilivät TTK-lähetyksessä
- Mette-Maritilla nolo tilanne hautajaisissa: Joutuu kohtaamaan haukkumansa kuninkaalliset
- Totuus Sofia Belórfin ökyarjesta julki
- Sara Sieppi avautuu treffeillä Pysy Soirin kanssa: ”Minusta olisi ihan hirveää…”
- Yle: Tällä helsinkiläisklinikalla Olivia Oraksen rasvaimu tehtiin – poliisi aloitti esitutkinnan
- Kuningas Charlesilta vihdoin lausunto Meghanin ja Harryn paluumuutosta: ”Heidän henkilökohtainen asiansa”
- Olivia Oraksen kuolinsyy selvisi – somevaikuttajan vanhemmat tekivät rikosilmoituksen
- Susanna Penttilältä järkyttävä paljastus panobussista
- Näin Veronica Verho suoriutui TTK:sta – katsojat laukovat suorat sanat
- Helena Koivulta täysin poikkeuksellinen avautuminen lapsista
- Robin Packalen julkaisi vihdoin hääkuvan – vau, mikä morsian!
- Susanna Penttilältä järkyttävä paljastus panobussista
- Helena Koivulta täysin poikkeuksellinen avautuminen lapsista
- Totuus Sofia Belórfin ökyarjesta julki
- Shirly Karvinen juhli synttäreitään: ”Uudet tissit”
- Arttu Wiskari pudotti shokkiuutisen
- Yle: Tällä helsinkiläisklinikalla Olivia Oraksen rasvaimu tehtiin – poliisi aloitti esitutkinnan
- Olivia Oraksen kuolinsyy selvisi – somevaikuttajan vanhemmat tekivät rikosilmoituksen
- Sara Sieppi avautuu treffeillä Pysy Soirin kanssa: ”Minusta olisi ihan hirveää…”
- Toni Wirtasen ja Tuukka Temosen riitaisat välit: ”Ei me nyt hirveesti hengailla”