
Samuli Edelmann tukee Aku Louhimiehen kanssa työskentelystä kieltäytynyttä Ville Virtasta: ”Ville puhuu rohkeasti tärkeästä asiasta”
Viikonloppuna Helsingin Sanomissa #metoo-kampanjasta puhunut näyttelijä Ville Virtanen, 59, on saanut tukea näyttelijäkollegaltaan, Samuli Edelmannilta.
Suomen eturivin näyttelijöihin kuuluva Virtanen puhui HS:n haastattelussa muun muassa kokemuksistaan Jouko Turkan opissa Teatterikorkeakoulussa. Turkka toimi Teatterikorkeakoulun ohjaajantyön professorina myös Samulin opiskellessa samaisessa opinahjossa, joten Samulilla lienee aiheen tiimoilta myös omakohtaisia kokemuksia.
– Ville Virtanen puhuu upeasti ja rohkeasti tärkeästä asiasta, Samuli Edelmann kirjoittaa Instagram- ja Facebook-tileillään ja kehottaa ystäviään lukemaan HS:n artikkelin.
Jos upotus ei näy, voit katsoa julkaisun täältä.
Virtanen kertoo HS:n haastattelussa Turkan opetusmetodien olleen julmia. Hän häpäisi, nöyryytti ja pilkkasi oppilaita surutta.
– Se oli väkivaltaa, Virtanen toteaa.
Virtanen avaa kokemuksiaan Turkasta, sillä hän kokee #metoo-kampanjan aiheuttaneen vastaavaan ohjaustyyliin säröjä. Virtanen kokee #metoon mullistaneen tavan, jolla taidetta tehdään.
Kieltäytyi yhteistyöstä Aku Louhimiehen kanssa
Haastattelussa Virtanen paljastaa myös sen, miksei halua tehdä töitä Aku Louhimiehen kanssa.
Aku Louhimies joutui vuonna 2018 mediakohun keskiöön, kun #metoo-kampanja levisi kunnolla Suomeen. Tuolloin lukuisat suomalaiset näyttelijät kertoivat kokemastaan kaltoinkohtelusta Louhimiehen ohjauksessa.
Louhimies nousi hiljattain otsikoihin, kun paraikaa kuvattavan Omerta-elokuvan ohjaaja Antti J. Jokinen jäi sairauslomalle, ja hän saapui tuuraamaan tätä kuvauksiin. Ville Virtasella oli rooli tuotannossa, mutta hän luopui siitä viikonloppuna.
– Minulla on rooli tuotannossa, mutta jos Louhimies ohjaa, en uskalla tehdä sitä, Virtanen kertoo HS:n haastattelussa.
– Menen rikki, jos minua manipuloidaan, hän avaa päätöstään.
Lue myös:
Seiska: Samuli Edelmann kuherteli naimisissa olevan näyttelijän kanssa parkkihallissa!
Vesa-Matti Loiri julkaisi saunakuvan äijien kanssa – lauteilla myös Samuli Edelmann
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Huh! Tältä näyttää prinssi Harryn ja Meghanin miljoonalukaali – kuvat vihdoin julkisuuteen
- Sara Sieppi avoimena: uusi ihastus
- Kuninkaallinen veljesriita saa lisää kierroksia – ”Toinen palvelee ja toinen vain hölmöilee”
- Kasinorakastajan blogi: Kesäbonuksia 2025
- Menettääkö David Beckham ritarinarvonsa? Syynä yllättävä moka
- Perhedraaman karmiva tulos: Brooklyn Beckhamin välit vanhempiin täysin poikki
- Archie Cruz hehkuttaa menopeliään – Mika ”Immu” Ilméniltä suorat sanat
- Koivujen salasovinto: tästä syystä Helena on hiljaa
- Persoonallinen olohuone: Ideoita ja trendejä vuodelle 2025
- Emma Kimiläinen rohkeassa asussa: “Miten tuo yläosa pysyy?”
- Sara Sieppi avoimena: uusi ihastus
- Emma Kimiläinen rohkeassa asussa: “Miten tuo yläosa pysyy?”
- Huh! Tältä näyttää prinssi Harryn ja Meghanin miljoonalukaali – kuvat vihdoin julkisuuteen
- Persoonallinen olohuone: Ideoita ja trendejä vuodelle 2025
- Archie Cruz hehkuttaa menopeliään – Mika ”Immu” Ilméniltä suorat sanat
- Uutta tietoa Mikko ja Helena Koivun sovinnosta – mitä lopulta sovittiin?