Kuva: AOP
Seiska: Lapsen saanut Johanna Tukiainen pakeni turvakotiin – ”Ajattelin monesti, että nyt kuolen”
Seiska uutisoi pari viikkoa sitten kohublondi Johanna Tukiaisen, 42, perheonnen särkyneen. Lehti kertoi, että Johannan albanialaistaustainen mies oli joutunut vankilaan ja hänen viiden kuukauden ikäinen Isabelle-vauva olisi uudelleensijoitettu.
Myöhemmin selvisi, ettei Isabelle ollut ollut sosiaaliviranomaisten hallussa kuin parin päivän ajan, jonka jälkeen hänet oli palautettu takaisin äidilleen. Johanna kertoi Metropolille jatkavansa elämäänsä kaksin tyttärensä kanssa ja vakuutti suhteen vankilassa istuvaan mieheen olevan ohi.
– Suhteemme on lopullisesti ohi! En ole palaamassa yhteen huumerikollisen kanssa. Jatkan elämää kahdestaan lapseni kanssa, Johanna kertoi.
Seiskan mukaan lapsen isää syytetään muun muassa huumausaine- ja väkivaltarikoksista Ruotsissa. Hän on muun muassa pahoinpidellyt Johannaa. Lehti kertoo tilanteen äityneen viime vuoden lopulla niin pahaksi, että Johanna ja Isabelle-tytär joutuivat pakenemaan turvakotiin.
– Nelisen viikkoa synnytyksestä hän pahoinpiteli minua, Johanna kertoo miehestään Seiskan saamien poliisikuulustelutietojen mukaan.
Seiskan tietojen mukaan ensimmäinen pahoinpitely tapahtui marraskuun alussa Johannan ja miehen ollessa kahdestaan kotona. Väkivaltaiseksi eskaloitunut riita sai Johannan pelkäämään kuolemaa.
– Muistan, että se oli kerrassaan kamalaa. Ajattelin monesti, että ”nyt kuolen”, Johanna sanoo.
Marraskuisen pahoinpitelyn jäljiltä Johanna ja Isabelle siirrettiin asumaan turvakotiin. Tukiainen on kertonut kuulustelupöytäkirjojen mukaan viettäneensä turvakodissa kaksi kuukautta.
– Poistuin turvakodista tammikuun alussa. Sosiaaliviranomaiset katsoivat aluksi, että lapsi pitäisi huostaanottaa, mutta sitten he muuttivat mielensä, Johanna kertoo ja sanoo, että tällä hetkellä Isabelle asuu Johannan vanhempien luona väliaikaisesti.
Johanna ja albanialaistaustainen mies ehtivät seurustella noin vuoden ajan. He menivät kihloihin viime kesänä, ja Isabelle-tytär syntyi lokakuussa. Mies on istunut tutkintavankeudessa helmikuun puolivälistä alkaen.
Lue myös:
Eronneen Johanna Tukiaisen raju päätös: ”En ole palaamassa yhteen huumerikollisen kanssa”
Johanna Tukiainen kumoaa huhut vauvansa huostaanotosta – ”En ole menettänyt häntä”
Seiska: Johanna Tukiaisen perheonni särkyi – vauva uudelleensijoitettuna ja mies vankilassa
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Williamin ja Catherinen joulukuva herätti someraivon
- Helena Koivu saa tukea yllättävältä taholta: ”Kyl se pitäis olla tässä tapauksessa 5 tai 10 miljoonaa euroa”
- Prinssi Harry ja Meghan: Yllätyskäänne
- Gordon Ramsay saapui Lappiin – ylistyssanoja Suomelle
- UMK 2026 – Uuden Musiikin Kilpailu
- Nanna Karalahti – Sydäntä särkevä avautuminen
- Harry ja Meghan julkaisivat joulukuvansa – mukana lapset Archie ja Lilibet
- Sara Sieppi ökylomalla Lapissa – missä Pyry?
- Prinssi Harry viihtyi mysteeriblondin seurassa – katso kuva
- Kerttu Rissanen avautuu: ”Villiä elämää”
- Sara Sieppi ökylomalla Lapissa – missä Pyry?
- Prinssi Harry ja Meghan: Yllätyskäänne
- Janni Hussilta riipaiseva erotilitys: ”Olen vähän yksinäinen”
- Gordon Ramsay saapui Lappiin – ylistyssanoja Suomelle
- Paljastus Jone Nikulan ja Ellen Jokikunnaksen erosta: ”Kaikki menee päin helvettiä”
- Kerttu Rissanen avautuu: ”Villiä elämää”
- Harry ja Meghan julkaisivat joulukuvansa – mukana lapset Archie ja Lilibet
- Nanna Karalahti – Sydäntä särkevä avautuminen