Seura: Outi Mäenpää iloitsee pääroolistaan – kertoo alalla vallitsevasta kateudesta – ”Muutama ystävyyssuhde on katkennut”
Näyttelijä ja vuorovaikutuskouluttaja Outi Mäenpää, 59, on tehnyt vaikuttavan uran näyttelijänä. Hänet nähdään 15 vuoden tauon jälkeen pääroolissa uudessa Vuosisadan häät -elokuvassa, joka saa ensi-iltansa perjantaina 15. lokakuuta.
Outi kertoo Seura-lehden haastattelussa oppineensa vuosien varrella olemaan ylpeä saavutuksistaan. Jotkut läheiset kollegat ovat myöntäneet olleensa myös kateellisia hänen saamistaan rooleista. Outin mielestä on hienoa, että he ovat kertoneet siitä avoimesti.
– Se on tarkoittanut, että ystävyys voi jatkua puhtaana. Muutama ystävyyssuhde on katkennut kateuden takia. Se on hyvin surullista, Outi toteaa.
Hän muistelee tapausta, jossa haki samanikäisen naiskollegan kanssa samaa roolia. Outi halusi takuun ystävyyden jatkumisesta ja kysyi kollegalta jatkuuko ystävyys, vaikka he hakevat samaa roolia. Outi sai roolin ja vaikka kollega myönsi itkien olevansa hyvin kateellinen, ystävyys jatkui.
– Jos olisi ollut riski ystävyyden päättymisestä, en olisi mennyt koekuvauksiin. Arvostan ystävyyttä enemmän kuin työtä.
Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

Elokuvassa Outin roolihahmo Viima on TV:stä tuttu julkkispsykiatri, joka yrittää etsiä itselleen ex-miehensä häihin korkean profiilin seuralaista, jotta naisen todellinen yksinäisyys ei paljastuisi.
Elokuvan on ohjannut Marja Pyykkö ja muissa päärooleissa nähdään muun muassa Mikko Leppilampi, Matleena Kuusniemi, Amos Brotherus ja Tommi Eronen.
Lähde: Seura
Lue myös:
IS: Outi Mäenpää löysi rakkauden tunnetusta kirjailijasta: ”On onni löytää sielunkumppani”
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Mikael Forssell järkyttyi: ”Meneekö vaimoni ilman housuja illalliselle?”
- Karita Tykkä kommentoi ex-miehensä ulostuloa: ”Tein tähänastisen elämäni suurimman virheen”
- Beckhamien perheessä kuohuu – Brooklyn esti perheensä somessa
- Robin Packalén avautuu: Henkilökohtainen paljastus joulusta
- Williamin ja Catherinen joulukuva herätti someraivon
- Helena Koivu saa tukea yllättävältä taholta: ”Kyl se pitäis olla tässä tapauksessa 5 tai 10 miljoonaa euroa”
- Prinssi Harry ja Meghan: Yllätyskäänne
- Gordon Ramsay saapui Lappiin – ylistyssanoja Suomelle
- UMK 2026 – Uuden Musiikin Kilpailu
- Nanna Karalahti – Sydäntä särkevä avautuminen
- Prinssi Harry ja Meghan: Yllätyskäänne
- Helena Koivu saa tukea yllättävältä taholta: ”Kyl se pitäis olla tässä tapauksessa 5 tai 10 miljoonaa euroa”
- Kerttu Rissanen avautuu: ”Villiä elämää”
- Sara Sieppi ökylomalla Lapissa – missä Pyry?
- Williamin ja Catherinen joulukuva herätti someraivon
- Beckhamien perheessä kuohuu – Brooklyn esti perheensä somessa
- Prinssi Harry viihtyi mysteeriblondin seurassa – katso kuva
- Nanna Karalahti – Sydäntä särkevä avautuminen