Miksi naiset feikkaavat orgasmeja? Tutkimus osoittaa yllättävän vastauksen
Kaikkihan sen tietävät – naiset teeskentelevät joskus saavansa orgasmin. Teeskentelylle on järkeilty monia erilaisia syitä, joista yleisimmän uskotaan olevan haavoittuvan miehen egon suojeleminen.
Eräs tutkimus kuitenkin ehdottaa orgasmin feikkaamiselle aivan toisenlaista, sangen yllättävää syytä. Sen mukaan nainen nimittäin teeskentelee orgasmin pitääkseen miehensä uskollisena.
– Yksi erityinen syy, joka tulee esiin useissa tutkimuksen kohdissa, on naisen ajatus ’pitääkseni kumppanini kiinnostuneena suhteessa’, tai ’estääkseni häntä loikkaamasta suhteesta tai lähtemästä suhteesta toisen naisen takia’, kertoo tutkimusta johtanut tohtori Farnaz Kaighobadi Columbian yliopistosta.
Tutkimusta varten haastateltiin 453 heteroseksuaalinaista, jotka olivat pitkäaikaisessa suhteessa. Peräti 54 prosenttia heistä myönsi teeskentelevänsä orgasmin saamatta sitä. Lähempi tarkastelu osoitti, että naiset, jotka pelkäsivät kumppaninsa harhailevan toiseen suhteeseen, feikkasivat orgasminsa todennäköisemmin.
Nämä naiset olivat myös alttiimpia harjoittamaan muunlaisia keinoja kumppanin säilyttämiseksi, kuten pukeutumaan miellyttämisen vuoksi, tai tarkkailemaan kumppanin liikkeitä kun pari on erillään.
– Teeskennelty orgasmi voi olla osa laajempaa strategiaa kumppanin säilyttämiseksi itsellään, intiimissä suhteessa, Kaighobadi kertoi CBS-uutisille.
Kaighobadi päättelee, että orgasmin teeskenteleminen kumppanin säilyttämiseksi saattaa olla osa evolutiivista sopeutumista. Aiempi tutkimus viittaa siihen, että kun nainen saa orgasmin, se saattaa edesauttaa hänen kehoaan säilyttämään spermaa hedelmöitystä varten. Evoluutioteoreetikot ehdottavat, että orgasmin teeskentely saattaa naisen tiedostamatta auttaa häntä säilyttämään geneettisesti hyvälaatuisen miehen sperman, antaakseen lapselle parhaat mahdollisuudet selviytyä.
Suhteen alussa naiset saattavat teeskennellä orgasminsa viestiäkseen kumppanilleen ”olen valitsemassa sinut” – ja näin manipuloidakseen hänet sitoutuneemmaksi.
– Pysyvässä suhteessa manipulointi on kumppanin säilyttämiseen tähtäävää strategiaa, jota käytetään sitä useammin, mitä suurempi riski kumppanin uskottomuudesta on olemassa, Kaighobadi toteaa.
Lähde: CBS News
Kuva: Pixabay
LUE MYÖS:
- Nyt puhuu Olivia Oraksen Johanna-äiti
- Kasinorakastajan blogi: Sorsia, jumalia, burgereita ja karhuja
- Jenni Poikelukselta paljastus vauvan nimestä: ”Se vaan tuli jostain”
- Alisa Vainio ja Janne Saarinen hempeilivät TTK-lähetyksessä
- Mette-Maritilla nolo tilanne hautajaisissa: Joutuu kohtaamaan haukkumansa kuninkaalliset
- Totuus Sofia Belórfin ökyarjesta julki
- Sara Sieppi avautuu treffeillä Pysy Soirin kanssa: ”Minusta olisi ihan hirveää…”
- Yle: Tällä helsinkiläisklinikalla Olivia Oraksen rasvaimu tehtiin – poliisi aloitti esitutkinnan
- Kuningas Charlesilta vihdoin lausunto Meghanin ja Harryn paluumuutosta: ”Heidän henkilökohtainen asiansa”
- Olivia Oraksen kuolinsyy selvisi – somevaikuttajan vanhemmat tekivät rikosilmoituksen
- Robin Packalen julkaisi vihdoin hääkuvan – vau, mikä morsian!
- Susanna Penttilältä järkyttävä paljastus panobussista
- Helena Koivulta täysin poikkeuksellinen avautuminen lapsista
- Totuus Sofia Belórfin ökyarjesta julki
- Shirly Karvinen juhli synttäreitään: ”Uudet tissit”
- Arttu Wiskari pudotti shokkiuutisen
- Yle: Tällä helsinkiläisklinikalla Olivia Oraksen rasvaimu tehtiin – poliisi aloitti esitutkinnan
- Olivia Oraksen kuolinsyy selvisi – somevaikuttajan vanhemmat tekivät rikosilmoituksen
- Sara Sieppi avautuu treffeillä Pysy Soirin kanssa: ”Minusta olisi ihan hirveää…”
- Toni Wirtasen ja Tuukka Temosen riitaisat välit: ”Ei me nyt hirveesti hengailla”