Unelmakumppanin ominaisuuksia Independent Womanin mukaan!
Mitkä ominaisuutemme edesauttavat kumppanin löytymistä? Vastikään teksasilaistutkimuksessa huomattiin, että tyhmiltä vaikuttavat naiset vetävät miehiä puoleensa. Mutta onko muita seikkoja, jotka vaikuttavat kumppaniehdokkaan kiinnostavuuteen? Independent Woman vastaa.
1. Käyttäydy kuin voittaja. Itseluottamus on kaikki kaikessa, olit sitten mies tai nainen. Itseluottamus voi korvata miehessä ulkonäöllisiäkin seikkoja, jos tämä vaikuttaa naisen silmään alfaurokselta. Alfanaiset voivat kuitenkin pelottaa miehiä, koska miehistä tuntuu, että nainen on luopunut naiseudestaan vallan vuoksi.
2. Itsenäisyys. Varsinkin naisen itsenäisyys ja kipakkuus saa miehen kiinnostumaan, kun taas roikkuva ja ainoastaan miehen parasta ajatteleva nainen saa miehen loikkimaan karkuun helposti.
3. Kapea vyötärö ja leveä lantio. Mies näkee nämä fyysiset ominaisuudet nuoruuden ja hedelmällisyyden merkkinä.
4. Tumma ja pitkä (ja parrakas). Naiset tuntevat vetoa pitkiin ja tummiin miehiin, koska he ovat yleensä pärjänneet aikojen saatossa parhaiten metsästystehtävissä. Ja parta sekä muukin (ei liika) karvoitus nähdään viehättävänä.
5. Mutta ei liian pitkä.. Liika pituus ja kukkakeppimäinen olemus kertovat alitajuisesti joko jonkinlaisesta geneettisestä virheestä tai huonosta terveydestä.
6. …Eikä liian karvainen. Tämä pätee erityisesti naisiin. Miehet pitävät nuoremmista naisista erityisesti sen vuoksi, että karvoitusta on vielä suhteellisen vähän parikymppisillä naisilla. Kuitenkin täysi karvattomuus on monille luotaantyöntävää.
7. Renttu vai naisellinen mies? Tutkimukset naisten miesvalinnoista ovat antaneet runsaasti ristiriitaista tietoa. Joidenkin tutkimusten mukaan nainen pitää rentuista ja alfauroksista, mutta samalla ulkonäöllisesti naisellisista miehistä. Ota siinä nyt sitten selvää.
Lähteet: IW, Tohtori.fi
LUE MYÖS:
- Verottaja hakee Duudsoneista tutun Jukka Hildénin yritystä konkurssiin
- Huh! Kaisa Mäkäräisellä valtava eläkepotti
- Jenni Poikelus ja Köpi Kallio bongattiin yhdessä suloisessa puuhassa
- Ensimmäinen TTK-pudotus kuohuttaa – ”Ei Uniikki nyt näin huono ollut”
- KS: Seppo Hovi, 79, jäi leskeksi – löysi uuden kumppanin ja jätti Helsingin
- Krista Tervolta iso ilmoitus: vaihtoi nimeään!
- Martina Aitolehti tyrmättiin – Esko Eerikäinen laukoi suorat sanat julkkisottelusta
- Onko tässä uusi James Bond? Nimi paljastui vahingossa
- Kohukäänne! IL: Milan Jaff paljasti täysin uutta tietoa karkotuksestaan
- Pamela Anderson avautuu järkyttävästä diagnoosistaan: “Kuolemantuomio”
- Olivia Oraksen kuolinsyy selvisi – somevaikuttajan vanhemmat tekivät rikosilmoituksen
- Martina Aitolehti tyrmättiin – Esko Eerikäinen laukoi suorat sanat julkkisottelusta
- Susanna Penttilältä järkyttävä paljastus panobussista
- Kohukäänne! IL: Milan Jaff paljasti täysin uutta tietoa karkotuksestaan
- KS: Seppo Hovi, 79, jäi leskeksi – löysi uuden kumppanin ja jätti Helsingin
- Pamela Anderson avautuu järkyttävästä diagnoosistaan: “Kuolemantuomio”
- Ensimmäinen TTK-pudotus kuohuttaa – ”Ei Uniikki nyt näin huono ollut”
- Nyt puhuu Olivia Oraksen Johanna-äiti
- Totuus Sofia Belórfin ökyarjesta julki
- Jenni Poikelukselta paljastus vauvan nimestä: ”Se vaan tuli jostain”