Tätä kammottavaa sukupuolitautia ei ehkä kyetä hoitamaan – karut K18-kuvat
Sukupuolitauteja pystytään yleensä hoitamaan, jos ne havaitaan ajoisssa. Tippuri on kuitenkin kehittänyt huolestuttavan resistenssin lääkkeitä vastaan.
Tippuri on yksi neljästä yleisimmästä sukupuolitaudista kupan, klamydian ja trikomoniaasin ohella. WHO varoittaa, että siitä on löydetty lääkeresistenttejä tapauksia useassa maassa. Tämä tarkoittaa sitä, että bakteeri on muuttunut sellaiseksi, ettei sitä voida hoitaa kefalosporiinilla. Kefalosporiini on lääke, jolla tippuria on kyetty hoitamaan tuloksellisesti tähän mennessä.
Kefalosporiinille resintenttejä Neisseria gonorrhoea -kantoja on havaittu ainakin Ruotsissa, Norjassa, Isossa-Britanniassa, Japanissa, Ranskassa ja Australiassa. Jo aiemmin bakteeri on kehittänyt resistenssin muun muassa penisilliiniä, tetrasykliinejä ja kinoloneja vastaan.
Lääkeresistenssin taustalla ovat antibioottien liikakäyttö, huonolaatuiset antibiootit ja bakteerin mutatoituminen. Gonorreabakteerilla on myös taipumus säilyttää resistenssi aiemmin käytettyjä antibiootteja vastaan senkin jälkeen, kun lääkkeen käyttö on lopetettu, kertoo Lääkärilehti.
Tilanne on erityisen huolestuttava, koska uusia tippurin hoitoon tarkoitettuja antibiootteja ei ole kehitteillä ja tauti voi usein olla hyvin vähäoireinen.
Tippuri tarttuu yhtä lailla naisiin kuin miehiin. Linkin takana on K18-kuvia tippuritartunnan saaneiden miesten peniksistä.
Lähde: Lääkärilehti
Kuva: Pixabay
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lotta Hintsa hehkui vauvakutsuilla – Aviomiehen liikuttava tempaus herkisti
- Mikael Forssell järkyttyi: ”Meneekö vaimoni ilman housuja illalliselle?”
- Karita Tykkä kommentoi ex-miehensä ulostuloa: ”Tein tähänastisen elämäni suurimman virheen”
- Beckhamien perheessä kuohuu – Brooklyn esti perheensä somessa
- Robin Packalén avautuu: Henkilökohtainen paljastus joulusta
- Williamin ja Catherinen joulukuva herätti someraivon
- Helena Koivu saa tukea yllättävältä taholta: ”Kyl se pitäis olla tässä tapauksessa 5 tai 10 miljoonaa euroa”
- Prinssi Harry ja Meghan: Yllätyskäänne
- Gordon Ramsay saapui Lappiin – ylistyssanoja Suomelle
- UMK 2026 – Uuden Musiikin Kilpailu