Vaatevalintoihin vastuullisuutta: harkitse, korjaa ja kierrätä
Bangladeshin Rana Plaza -tekstiilitehdasrakennuksen romahtamisen vuosipäivänä vietetään vaatevallankumous-päivää 24.4.2015.
Kaksi vuotta sitten yli 1000 ihmistä kuoli ja yli 2000 ihmistä loukkaantui mainitussa onnettomuudessa. Myös Marttaliitto on mukana Vaatevallankumous-päivässä ja Martat järjestävät eri puolilla Suomea tuunaus-, kierrätys- ja korjaustapahtumia.
Suomalaiset hankkivat uusia vaatteita ja kodintekstiilejä noin 13 kg henkilöä kohti vuodessa. Suomessa syntyy tekstiilijätettä vuodessa noin 10 kg henkeä kohden. Kaatopaikoille päätyy paljon myös kierrätyskelpoista vaatetta.
Vaatevallankumous-päivä kannustaa kaikkia pohtimaan tekstiilien kuluttamista ja tekstiilijätteen vähentämistä sekä tekemään vastuullisia vaatevalintoja. Vaatevallankumouksen tavoitteena on lisätä vaateteollisuuden vastuullisuutta ja korostaa, että kuluttajat ovat kiinnostuneita vaatteiden alkuperästä. Vaatevallankumous haastaakin ihmiset kysymään ”Kuka minun vaatteet on tehnyt” ja osoittaa, että vaatteen alkuperäasioista halutaan tietää enemmän.
Marttapiirien Garderobi-tapahtumien ja luentojen tarkat ajat sekä paikat löytyvät Marttailu-sivuilta.
Martat ovat mukana Garderobi-teemalla myös SuomiAreenalla heinäkuussa. Marraskuussa 14. ja 15.11. Martat viettävät Vaatteidenvaihtopäivää ympäri Suomen.
Marttojen Garderobi-yhteistyökumppaneina ovat Finlands svenska Marthaförbund, Husqvarna Viking ja Pfaff -maahantuoja VSM Finland, Globe Hope ja 4H.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Erika Vikmanilta rohkea veto – faneilta suoraa puhetta
- Vau! Shirly Karvinen teki leuat loksauttavan muodonmuutoksen!
- Yllättävä käänne Iida Vainion raha-asioissa – ”Oli sellainen käsitys, että rahaa tulee”
- Kasinorakastajan blogi: Monopoli kummittelee vielä tulevaisuudessakin!
- Ex-prinssi Andrew pääsi vapaalle jalalle – uusia epäilyttäviä kuvia vuoti julkisuuteen
- Sara Sieppi sanoi hyvästit Pyry-rakkaalle – surullinen julkaisu
- Poliisi pidätti ex-prinssi Andrew’n – tämä tilanteesta tiedetään nyt
- Iida Vainio ja Archie Cruz pakenivat Helsingistä – pariskunnalla edessään uusi arki
- Jethro laukoo mielipiteensä Helena Koivun tilanteesta
- Aku Hirviniemeltä uutispommi!
- Sara Sieppi sanoi hyvästit Pyry-rakkaalle – surullinen julkaisu
- Ex-prinssi Andrew pääsi vapaalle jalalle – uusia epäilyttäviä kuvia vuoti julkisuuteen
- Vau! Shirly Karvinen teki leuat loksauttavan muodonmuutoksen!
- Aku Hirviniemeltä uutispommi!
- Yllättävä käänne Iida Vainion raha-asioissa – ”Oli sellainen käsitys, että rahaa tulee”
- Iida Vainio ja Archie Cruz pakenivat Helsingistä – pariskunnalla edessään uusi arki
- Traagista tietoa prinsessa Catherinen syövästä – William ”epäuskoisuuden tilassa”