Laulaja Eini avautuu elämäkertakirjassa vakavasta sairaudestaan: ”Luut törröttivät joka puolella”
Laulaja Eini, 60, on kiertänyt keikkalavoja jo 44 vuoden ajan. Tänään keskiviikkona ilmestyneessä elämäkerrassa Diskokuningatar Eini (Docendo) hän avautuu muun muassa vakavasta syömishäiriöstään.
Anna-Liisa Hämäläisen kirjoittamassa kirjassa Eini paljastaa sairastuneensa vuonna 1982 syömishäiriöön, mutta piti asian tuolloin visusti julkisuudelta piilossa.
– Laihuuden ihannointi oli jo tuolloin trendi. Minulla oli omasta mielestäni lapsen pyöreyttä ja halusin laihduttaa, Eini kertoo kirjassa.
Jo kotona äidiltä opittu hoikkuuden ihannointi ja keikoilla huudetut ilkeät kommentit ajoivat huonolla itsetunnolla varustetun Einin ajattelemaan, että hän oli liian lihava.
Eini vähensi jo ennestään vähäisestä ruokavaliostaan kaiken ylimääräisen pois ja painoi pahimmillaan vain 45 kiloa. Hän osti vaatteensa usein lastenosastolta. Peilistä Eini näki kuitenkin vain kauniin ja hoikan vartalon.
– Sitä se ei minulle näyttänyt, että luut törröttivät joka puolella. Minäkuvani oli täysin vääristynyt ja sairas.
Einin kuihtunut olemus alkoi pian huolestuttaa läheisiä sekä keikkayleisöä. Tilanteesta ahdistunut nuori laulaja yritti kasvattaa syömiään annoskokoja, mutta ajautui sen seurauksena pitkään oksentelukierteeseen.
Parantuminen kesti lopulta yli kolme vuotta, mutta Einin mukaan syömishäriön haavat ovat edelleen syvällä sisällä.
– Kun on kerran sairastunut syömishäiriöön, on aina vaara, että se tapahtuu uudelleen.
Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen tästä.
Lue myös:
Katri Helena teki paluun someen: ”Muutto, uusi talo, avioliitto, ero…”
LUE MYÖS:
- Erna Husko paljastaa: Ero!
- Sanna Marinin Linna-tyylissä erikoinen yksityiskohta – Jonikin edustettuna
- Helena Koivulta avoin ulostulo: ”Elämä on edelleen sekaisin”
- Sanna Marin ja Joni-rakas erikoisessa puuhassa – katso kuva
- Kasinorakastajan blogi: Joulun ajan odotuksen parhaat pelit!
- Harry ja Meghan pahassa pinteessä: uskottavuus murenemassa
- Joni-rakkaalta hellyttävä julkinen ele Sanna Marinille
- Janni Hussi liittyi deittisovellukseen – nämä ovat ”yksinkertaiset nautinnot”
- Archie Cruzin ja Iida Vainion podcast-uralle ikävä uutinen: ”Meillä ei ole…”
- Rita Niemi-Mannisesta rikosilmoitus – heittää tiukan kuitin
- Erna Husko paljastaa: Ero!
- Sanna Marinin Linna-tyylissä erikoinen yksityiskohta – Jonikin edustettuna
- Helena Koivulta avoin ulostulo: ”Elämä on edelleen sekaisin”
- Sanna Marin ja Joni-rakas erikoisessa puuhassa – katso kuva
- Harry ja Meghan pahassa pinteessä: uskottavuus murenemassa
- Janni Hussi liittyi deittisovellukseen – nämä ovat ”yksinkertaiset nautinnot”