Kimi Räikkönen joutui Top Gearin erikoiseen tenttiin – ”Minulla ei ole ongelmia itseni kanssa”
Viimeistä F1-kauttaan ajava formulapersoona Kimi Räikkönen, 41, joutui suositun Top Gear -ohjelman tenttiin. Omia polkujaan kulkeva jäämies vastaili kysymyksiin, jotka eivät olleet ihan sieltä tavallisimmasta päästä.
Kun Kimiltä kysyttiin miksi ihmiset pitävät hänestä, mies vaikutti TG:n mukaan hieman järkyttyneeltä.
– Miksi minun pitää vastata tähän? Minulla on tapana olla oma itseni ja teen asioita, jotka tuntuvat minusta oikeilta. Pomot eivät aina ajattele samalla tavalla, mutta en välitä siitä, Kimi vastasi suoraan.
Hän myöntää haastattelussa, että jos saisi valita hän eläisi arkeaan mielummin ilman julkisuutta, mutta korostaa, että haluaisi silti tehdä työkseen samoja asioita. Kimillä oli vastaus myös siihen, onko hän oikeasti ”hyvä tyyppi”.
– Riippuu siitä keneltä kysyy. Minulla ei ole ongelmia itseni kanssa, se on tärkeintä.
Top Gear kysyi Kimiltä lisäksi suoraan, onko hän omasta mielestään outo.
– Olen varma, että jos kysyt asiaa sadalta ihmiseltä, luultavasti jotkut heistä sanovat, että olen omituinen. En osaa vastata tuohon.
Kimillä on Instagramissa hurjat 2,5 miljoonaa seuraajaa ja hän jakaa usein kuvia myös perheestään ja lapsistaan. Kimi paljastaa haastattelussa olevansa lapsirakas. Hän kertoo nauttineensa veljensä lasten seurasta jo ennen kuin hänen omat lapsensa Robin ja Rianna syntyivät.
– Ehkä olisi hyvä olla kotona vähän enemmän, mutta he (lapset) ovat tottuneet siihen. Saatan olla poissa viikon, mutta kun palaan kotiin olen taas kokonaisen viikon kuvioissa.
– Tyttäreni Rianna on kova pala. Hän pistää Mintun ja minut koville. Nyt hän haluaa kokeilla mikroautoilua ja olen luvannut, että hän saa kokeilla sitä.
Lähde: Top Gear
Lue myös:
Kimi Räikkönen lopettaa F1-uransa – ”On uusien asioiden aika”
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Fanit huolissaan Janni Hussista – avautuu tilanteestaan
- Nanna Karalahti haastoi Jere Karalahden oikeuteen
- Kerttu Rissanen joutui tekemään rankan päätöksen: ”Morkkis ja huono omatunto”
- Joel Harkimon paljastus sai monet kihisemään kiukusta – Janni Hussille sataa sympatiaa
- Kasinorakastajan blogi: Harmaiden markkinoiden raskas varjo
- Janni Hussi tekee erikoisen paljastuksen rinnoistaan
- Helena Koivu avautuu eroriidoista: ”Koittakaa välttää käräjäoikeutta”
- Robin avautuu parisuhteestaan
- Fani kysyi Santa Cruzin paluusta – Archie Cruzin vastaus puhuttaa
- Fanit huolissaan Käärijästä
- Joel Harkimon paljastus sai monet kihisemään kiukusta – Janni Hussille sataa sympatiaa
- Fanit huolissaan Janni Hussista – avautuu tilanteestaan
- Janni Hussi tekee erikoisen paljastuksen rinnoistaan
- Kerttu Rissanen joutui tekemään rankan päätöksen: ”Morkkis ja huono omatunto”
- Nanna Karalahti haastoi Jere Karalahden oikeuteen