IS: Tässä on Vesa-Matti Loirin runsaasti spekuloitu testamentti – viihdelegendan lapsilla riitaa perinnönjaosta!
Legendaarinen laulaja ja näyttelijä Vesa-Matti Loiri menehtyi pitkäaikaisen sairauden uuvuttamana 10. elokuuta 2022.
77-vuotiaana kuollut Loiri jätti jälkeensä yli 360 000 euron varallisuuden. Velkoja Loirilla oli noin 40 000 euron edestä, joten perillisille jäi jaettavaa noin 320 000 euroa.
Nyt Loirin kohuttu testamentti on julkaistu koko kansan nähtäville. Asiasta uutisoi ensimmäisenä Ilta-Sanomat.
Loiri laati testamenttinsa huhtikuun lopussa, ja häntä auttoi prosessissa lakimies Tuula Rainto. Loiri toivoi testamentissaan, ettei hänen perinnöstään syntyisi riitoja.
Testamentista käy ilmi muun muassa se, että Loiri määräsi ex-kumppanilleen ja lastensa Ukon ja Sammon äidille Stina Edelmannille kaikki omistamansa pianot, rummut ja äänilaitteet. Sampo-poikaa muistetaan Loirin puhallinsoittimilla.
Loirin toinen entinen puoliso sekä miehen tyttären, Jenni Loirin ja edesmenneen pojan, Joonas Loirin äiti Riitta Loiri saa perinnöksi 15 000 euroa. Joonas menehtyi traagisesti vuonna 2019.
Loiri jakoi perintöään myös managerilleen Pete Eklundille ja lapsuudenystävä Jorma ”Nona” Alvesalolle, jotka ovat kuitenkin ilmaisseet luopuvansa osuuksistaan taiteilijan perintöön.
Kaiken muun omaisuuden Loiri asetti testamentissaan jaettavaksi tasaosuuksin elossa oleville lapsilleen Sammolle, Ukolle ja Jennille.
Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

Ilta-Sanomien tuoreen jutun mukaan Loirin lapset ovat erimielisiä isänsä perinnönjaosta. Tytär Jenni Loiri ei hyväksy Veskun keväällä laatimaa testamenttia ja vaatii, että sen pätevyys on selvitettävä.
Jenni perustelee vaatimustaan sillä, että isä oli testamenttia laatiessa jo vakavasti sairas sekä vahvasti kipulääkitetty. Lisäksi hän epäilee, ettei testamenttia laadittu puolueettomasti.
Lue myös:
IS: Jari Tervo ei saanut kutsua Vesa-Matti Loirin hautajaisiin – ”Oli ilo tuntea hänet”
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Mette-Maritin Marius-pojan kohtelu nostattaa kulmakarvoja – uskomatonta ökyilyä tutkintavankeudessa
- Katri Helenan käytöksestä erikoinen paljastus: ”Muutos oli vain hyväksyttävä”
- Julkkiskaunottaret nyrkit pystyssä! Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nousevat kehään
- Alisa Vainio ja Janne Saarinen bongattiin taas yhdessä – myös Alisan vanhemmat paikalla
- Linda Lampeniuksen ja Pete Parkkosen tiet erosivat
- IL: Mikko Kuustonen avoimena siskonsa raskaasta kohtalosta – ”Hän lähti ensimmäisenä”
- Norjan kuningas Harald jo kahdeksatta päivää sairaalassa – lääkäriltä karu arvio
- Halle Berry upeissa rantakuvissa – tältä 60-vuotias tähti näyttää nyt
- Johanna Harlinilta vaikuttava muodonmuutos Suomi-loman jälkeen
- Pyhimys ulos Teflon Brotherseista – bändikaverit järkyttyneitä
- Janni Hussi ja Jari-Matti Latvala taas yhdessä: ”Muuten ollaan ystäviä”
- Prinssi Harry ja Meghan järkyttävät paluullaan – Williamin ja Catherinen reaktio sanoo kaiken
- Alisa Vainio ja Janne Saarinen bongattiin taas yhdessä – myös Alisan vanhemmat paikalla
- Halle Berry upeissa rantakuvissa – tältä 60-vuotias tähti näyttää nyt
- Sofia Virta loksautti leuat minihameessa festareilla – katso kuvat!
- IL: Mikko Kuustonen avoimena siskonsa raskaasta kohtalosta – ”Hän lähti ensimmäisenä”
- Sanni ja mallikaunotar Vera Ignatius hempeilivät avoimesti festivaaleilla
- Norjan kuningas Harald jo kahdeksatta päivää sairaalassa – lääkäriltä karu arvio
- Linda Lampeniuksen ja Pete Parkkosen tiet erosivat
- Kasinorakastajan blogi: Korttien lumoa ja ”rahantekokone”